رییس انجمن متخصصین پوست ایران هشدار داد: امروزه قرار گرفتن در معرض تشعشات ماورای بنفش خورشید، عوارضی از قبیل پیری پوست، حساسیت نسبت به نور، اریتم (قرمزی پوست) و بدخیمی‌های پوستی را در پی خواهد داشت.

 

دکتر محمدعلی نیلفروش زاده در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت اظهار داشت: سازمان غذا و داروی آمریکا و آکادمی درماتولوژی آمریکا، مداخلات دارویی و غیر دارویی متعددی را برای حفاظت از پوست در برابر نور آفتاب توصیه کرده‌اند.

وی ادامه داد: ساده‌ترین این اقدامات، پوشاندن پوست با لباس مناسب و استفاده از ضدآفتاب‌ها است. مطالعات جدید نشان می‌دهد استفاده از کرم‌های ضد آفتاب به صورت روزانه و در نواحی سر و گردن و بازوها و دست‌ها، احتمال ابتلا به ملانوم را تا نصف کاهش می‌دهد.

متخصص پوست،مو و زیبایی خاطرنشان کرد: افراد حدود ۲۰ دقیقه تا ۳۰ دقیقه قبل از این که در معرض آفتاب قرار بگیرند، باید کرم ضدآفتاب را روی پوست بمالند، زیرا در این فاصله زمانی، کرم جذب پوست شده و می‌تواند سلول‌های پوست را از آثار زیان بار نور خورشید محافظت کند.

وی تصریح کرد: نکته دیگر آن که اگر افراد کرم ضدآفتاب را روی صورت و بدن بمالند و بلافاصله داخل آب دریا یا استخر شوند و یا روی شن‌های ساحل یا در کنار استخر دراز بکشند، کرم ضدآفتاب از روی پوست پاک خواهد شد و دیگر اثر حفاظتی نخواهد داشت. بنابراین برای جذب بهتر و کامل تر کرم به پوست باید نیم ساعت پس از مالیدن کرم ضدآفتاب، وارد آب شد.

 

گفتگو: حسین حجت طباطبایی