به گزارش خبرنگار طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر علی‌اصغر پیوندی در نشست خبری ارائه گزارش از عملکرد جمعیت هلال احمر در ایام نوروز ۹۷اظهار کرد: با توجه به اینکه سال ۹۷توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی سال حمایت از تولید کالای ایرانی نامگذاری شده است و بنابراین فرمایشات در سازمان امداد و نجات به طور جدی حمایت از تولید و سازندگی و خرید کالای داخلی نقش داشته‌ایم.

وی افزود: در نیمه دوم سال ۹۶ حوادث تلخی به وجود آمد که مهم‌ترین آنها زلزله کرمانشاه بود که تلفات و مصدومان زیادی داشت و این مسئله سبب شده تا حمایت روحی و روانی از طرف ارگان‌های مختلف از جمله هلال‌احمر صورت گیرد همچنین بالغ بر ۶۳میلیارد  تومان مردم به زلزله‌زدگان کمک کرده و در همین راستا هلال احمر نیز به علاوه بر حمایت‌های مالی،  اقلام مورد نیاز آنها و کمک‌های روحی ۳۰۰هزار تومان عیدی به ۱۸۰۰ خانوار داد.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه در  سال ۹۶ حوادث رانندگی ۱۶هزار کشته و تلفات را در برداشته است که نسبت به سال ۸۶ که ۲۶هزار بوده است بسیار کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: حدود۱.۵درصد مرگ و میر جاده‌ای داشته‌ایم که این مسئله سبب شده که سالیانه حدود ۱میلیارد و ۲۰۰هزارتومان هزینه را در برداشته باشد.

وی درباره مشکل مارگزیدگی در بین زلزله زدگان کرمانشاه گفت: ما در این زمینه دو بار مکاتبه با وزارت بهداشت کردیم کما اینکه وظیفه اولیه ما نیست و باید معاون بهداشتی وزارت بهداشت پاسخگو باشد تا سم زدایی جدی کنند ولی هر کمکی از دست هلال احمر مقدور باشد انجام خواهیم داد.

پیوندی عنوان کرد: در امدادنوروزی هلال احمر۱۳۷۸پایگاه ثابت سیار و موقت و ۵ هزار ۵۰۰ نفر نیروی داوطلب و امدادگر در ۳۵۰۰ پایگاه خدمت رسانی به مردم را برعهده داشتند و به طور کلی ۸۰ هزار نفر ماموریت امدادی داشته‌اند.