شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۱
بازدید: 155

انسان می‌تواند در خواب، یک زبان خارجی بیاموزد

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال نیوزتودی، محققان سوئیسی در بررسی‌های خود نشان دادند که چگونه می‌توان در مراحل خاصی از خواب موج آهسته، لغات جدید یک زبان خارجی را آموخت.

تحقیقات بسیاری در مورد اینکه خواب چگونه می‌تواند دانش کسب شده و خاطرات‌مان را در مغز تثبیت کند، انجام شده است. همچنین بیشتر محققان معتقدند که امکان ندارد کسی بتواند در خواب موضوعی جدید بیاموزد. زیرا ما در خواب، خودآگاهی نداریم و ترشح مواد شیمیایی و فعالیت لازم مغزی صورت نمی‌گیرد.

اما محققان سوئدی این پرسش را مطرح کردند، وقتی خواب می‌تواند خاطرات و حافظه بیداری‌مان را تثبیت کند، پس چرا خودش نمی‌تواند حافظه‌ای شکل دهد و در بیداری هم آن را حفظ کند؟

این محققان، با استفاده از نوار مغزی، ۴۱ داوطلب مرد و زن سالم را بررسی کردند. محققان برای داوطلب‌ها، زمانی که در خواب کوتاه روز قرار داشتند، چند جفت کلمه ضبط شده، پخش کردند. از هر جفت کلمه، یکی مربوط به زبان مادری و دیگری ساختگی بود. مثلا یکی از کلمات «خانه» و دیگری «توفر» بود.

پس از این اقدام، داوطلب‌ها تحت آزمایش قرار گرفتند که آیا چیزی به خاطرشان مانده است یا خیر. نتایج نشان داد آنها آن دسته از کلمات را که در زمان موج آهسته خواب خود شنیده بودند، به یاد می‌آوردند.

محققان متوجه شدند که زمان‌بندی در اینجا مهم است. موج آهسته یا خواب عمیق، مهم‌ترین مرحله برای تثبیت خاطرات بیداری است.

وقتی مغز وارد خواب موج آهسته می‌شود، سلول‌های آن به‌تدریج خود را با این فعالیت، سازگار می‌کنند. سپس وارد الگویی می‌شوند که هر ۰,۵ ثانیه در حالت فعالیت و عدم فعالیت قرار می‌گیرند.

محققان متوجه شدند که وقتی داوطلب‌ها در مرحله موج آهسته یا خواب عمیق قرار داشتند، توانستند ارتباط بین لغات پخش شده  آشنا و ساختگی را که چند بار در خواب برای آنها پخش شده بود، به خوبی رمزگشایی کنند. در ضمن تکرار لغات در این مرحله، مهم است.

محققان در بررسی‌های بیشتر متوجه شدند که هنگام پخش لغات در مرحله موج آهسته یا خواب عمیق، مغز درست مانند بیداری، فعال شده و یادگیری رخ می‌دهد.

به گزارش طبنا، ساختارهای مغز هنگام خواب عمیق، می‌توانند به طور مستقل از ضمیر خودآگاه یا ناخودآگاه فرد و همچنین خودآگاه او در زمان بیداری فعالیت کنند و مطالبی را بیاموزند.

مترجم:‌ نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of