مسؤل بخش جنین شناسی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری ابن سینا به تشریح این که کدام خانم‌ها نیازمند انجماد تخمک هستند، پرداخت.

 

دکتر محمدرضا صادقی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت اظهار داشت: انجماد تخمک برای خانم‌هایی که مبتلا به انواع بدخیمی و سرطان ها هستند، برای فرزندآوری  آنها در آینده کمک کننده خواهد بود.
وی افزود: در واقع تخمک باید قبل از آغاز روند شیمی درمانی منجمد شود. گاهی اوقات در صورتی که خانمی ازدواج کرده باشد، ترجیح ما بر این است که تخمک خانم با اسپرم شوهر تبدیل به جنین شود و جنین‌های ایشان نگهداری گردد؛ چرا که میزان مقاومت جنین نسبت به سرما بهتر است و کیفیت بهتری را حفظ خواهد کرد. اما در صورتی که خانم پس از سن بلوغ ازدواج نکرده باشد، گزینه مناسب برای ایشان انجماد و نگهداری تخمک است.

این جنین شناس خاطرنشان کرد: به علت تغییر در الگو، سبک زندگی و رفتارهای اجتماعی سن ازدواج در خانم‌ها افزایش یافته، حال آن که بهترین سن برای ازدواج و فرزندآوری از ۲۵ سال و قبل از سن ۳۵ سالگی است. بنابراین این افراد می‌توانند برای حفظ قدرت باروری و بچه دارشدن از تخمک خود را در مراکز درمان ناباروری منجمد و نگهداری کنند.

 

کد خبرنگار: ۴۱۰۲۰