به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)از وبدا، دکتر سید حسن ها‌شمی در حاشیه نشست سراسری روسا و کارشناسان امور دندانپزشکی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، اظهارکرد: برخی از خدمات دندانپزشکی در طول چندین سال گذشته در لیست حمایت بیمه‌ها‌ قرار گرفته است.

وزیر بهداشت یادآور شد: ۶۰۰۰ هزار یونیت دندانپزشکی در شهرها و روستاهای کشور در شیفت بعد از ظهر فعال می‌‌شود و تعرفه ارائه خدمات باید ۵۰ درصد تعرفه بخش خصوصی باشد البته لازم است که مردم برای کاهش هزینه‌ها‌ی خدمات دندانپزشکی تلاش کرده و به نکات پیشگیرانه توجه کنند.

ها‌شمی تاکید کرد: خدمات دندانپزشکی در هیچ یک از کشورهای دنیا، رایگان نیست البته پیشگیری در حوزه دندانپزشکی رایگان است و دولت‌ها‌ به این حوزه کمک و سرمایه گذاری‌ می‌‌کنند و آموزش و پرورش در این کشورها، بسیار فعال است البته لازم است که از وزارت آموزش و پرورش به دلیل توجه به سلامت دانش آموزان کشور، تشکر کنم.

 

وزیر بهداشت با اشاره به رایگان نبودن درمان دندانپزشکی در دنیا، اظهار کرد: هر فردی که به انواع مختلف مانند شکستن تخمه و پسته عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به دندانهای خود آسیب می‌‌زند، نباید انتظار داشته باشد که دندان‌ها‌یش سالم بماند و در صورت شکستن یا خراب شدن دندان، نباید انتظار داشت که هزینه‌ها‌ی درمان وی از جیب مردم پرداخت شود زیرا بودجه عمومی متعلق به همه مردم ایران است.

ها‌شمی با بیان اینکه با فعال شدن ۳ هزار یونیت دندانپزشکی در کشور، تعداد یونیت‌ها‌ی فعال در شهر و روستا به ۶ هزار یونیت افزایش می‌‌یابد، اضافه کرد: امیدواریم که فعال شدن این تعداد یونیت دندانپزشکی تا نیمه اول سال ۹۷ در کشور کامل شود و شاهد باشیم که مردم بخشی از خدمات مورد نیاز خود در حوزه دندانپزشکی را از بخش دولتی دریافت کنند.

 

وزیر بهداشت ضمن تقدیر از بخش خصوصی در حوزه دندانپزشکی، گفت: بار اصلی خدمات دندانپزشکی در کشور بر عهده بخش خصوصی است و لازم است از دندانپزشکانی که حقوق مردم را از نظر قیمت، کیفیت، مواد اولیه و تجهیزات، بیشتر از سایرین رعایت می‌‌کنند، تشکر کنم و امیدوارم که بخش دولتی و خصوصی بتوانند بخشی از مشکلات مردم را حل کنند.

ها‌شمی تاکید کرد: مردم باید توجه کنند که بخش عمده‌ای از هزینه‌ها‌ی درمانی آنها که در سال حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است، مربوط به خدمات دندانپزشکی است بنابراین لازم است که از دندان‌های خود مراقبت کنند البته این مراقبت‌ها‌، نافی وظایف دولت و بیمه‌ها‌ نیست.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت پیشگیری و مراقبت از خراب شدن دندان‌ها، گفت: در درمان مردم بی عدالتی پذیرفته نیست ولی بخشی از پیشگیری متوجه مردم است که باید به توصیه‌ها‌ی بهداشتی توچه داشته باشند و در حال حاضر بخشی از مردم به این نکات توجه‌ می‌‌کنند اما برخی دیگر، به این نکات، کم توجه هستند که باید هزینه‌ها‌ی زیادی را پرداخت کنند و سلامتی آنها به طور کامل تامین نخواهد شد.

ها‌شمی در پاسخ به فعالیت مراکز زیرزمینی در حوزه دندانپزشکی، اظهار داشت: در حوزه دندانپزشکی فعالیت زیرزمینی وجود ندارد اما با هر نوع فعالیت زیرزمینی، مخالفم و اگر در حوزه دندانپزشکی موارد تخلف و زیرزمینی وجود داشته باشد، مردم می‌‌توانند به سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت اطلاع دهند و بازرسین وزارت بهداشت نه تنها با این تخلفات برخورد می‌‌کنند بلکه انجام امور درمانی بدون مجوز، جرم سنگینی تلقی می‌‌شود و صرفا به پلمپ شدن آن مراکز محدود نمی‌شود و دستگاه قضایی در این موارد به دلیل به خطر افتادن جان مردم، بر اساس قانون مجازات اسلامی برخورد لازم را خواهد کرد.

وزیر بهداشت به کاهش آمار پوسیدگی دندان با اقدامات پیشگیرانه انجام شده توسط وزارت بهداشت در کشور اشاره کرد و گفت: پوسیدگی دندان در کشور از ۲.۱ درصد به کمتر از دو کاهش پیدا کرده البته باید به ثبت اطلاعات، بیش از آنچه که تا امروز انجام شده، اطمینان داشته باشیم و خوشبختانه ثبت اطلاعات در این حوزه، ساماندهی بهتری پیدا کرده و اگر بخواهیم در مورد کاهش پوسیدگی دندان در بین مردم کشور صحبت کنیم، به زمان بیشتری نیاز داریم.