به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) دکتر حسنی _ مدیرعامل خیریه نورآوران سلامت با اشاره به آغاز فعالیت این خیریه از بهمن ماه سال ۱۳۸۹، گفت: با همکاری پزشکان خیر و نوع دوست، خیریه نورآوران تا کنون به ۳۴ استان سفر کرده و البته در برخی از استانها دو یا سه سفر داشته و خدمات چشمپزشکی و دندانپزشکی را به صورت رایگان به محرومان ارایه می دهد.

وی با بیان اینکه اکنون بیش از ۱۲۰۰ پزشک در مجموعه نورآوران فعالیت رایگان خیرخواهانه دارند، افزود: به دنبال فعالیت این پزشکان خیر و در ۳هزار روز کاری، تا کنون ۱۹۱ هزار و ۹۵۵ ویزیت چشم، ۹هزار و ۸۴۷ جراحی چشم و ۸۱ هزار و ۳۶۹ ویزیت دندانپزشکی انجام شده و ۳۳هزار و ۷۸۶ نفر نیز فریم عینک رایگان دریافت کردند. همچنین تا ۲۲ بهمن ماه از مرز انجام ۱۰هزار عمل چشم رایگان توسط پزشکان خیر در مجموعه خیریه نورآوران، عبور خواهیم کرد.

وی با تاکید بر رایگان بودن هزینه های ویزیت واعمال جراحی در این مجموعه گفت: برای انجام این اقدامات از دفترچه های بیمه روستایی افراد نیز استفاده نمی شود و دفترچه ها تنها برای شناسایی هویت افراد مورد استفاده قرار میگیرند.

حسنی با اشاره ب استقرار شعبه دیگر کاروان خیریه نورآوران سلامت در سر پل ذهاب و ارایه خدمات به زلزله زدگان و محرومان این منطقه گفت: مقرر بود که این شعبه خیریه نورآوران، زمستان امسال در یکی از مناطق محروم استان خوزستان مستقر شود و برنامه ریزیهای لازم نیز در این راستا انجام شده بود، اما با وقوع زلزله کرمانشاه و پس از اسکان زلزله زدگان به این نتیجه رسیدیم که حضور و استقرار پزشکان بیش از هر چیز دیگری میتواند به آرامش روحی زلزله زدگان کمک کند و در عین حال به مشکلات چشمی و دندانی ساکنان این مناطق نیز رسیدگی شود.البته استقرار در سرپل ذهاب با سختی بسیاری همراه بود؛ چراکه زیرساختهای مورد نیاز از جمله آب، برق و … از بین رفته بود و باید این زیرساختها تعریف میشد.

وی در ادامه صحبتهایش با اشاره به اقدامات انجام شده جهت کیفی کردن و عمق بخشیدن به برنامه های خیریه نورآوران سلامت، گفت: در این راستا و از آنجا جابجایی ماشینهای سنگین و تریلرها، مشکلات خاص خود را دارد، کامیونتهای ایسوزو جهت ارایه خدمات دندانپزشکی و چشم پزشکی به حاشیه شهر تهران و همچنین شرق کشور در نظر گرفته شد. اکنون دو کامیونت (یک کامیونت دندانپزشکی و یک کامیونت چشم پزشکی) در خیابان هرندی ( میدان شوش) تهران مستقر هستند. این کامیونتها ماشین های کوچکی هستند که به تجهیزات لازم مجهز شده و جابجایی آنها به راحتی صورت میگیرد. اما خدمات جراحی چشم در آنجا قابل انجام نیست و افراد کاندید جراحی، به بیمارستانها ارجاع داده می شوند. استقبال پزشکان نیز بسیار خوب بوده است.

حسنی، گروه هدف ارایه خدمات دندانپزشکی در خیریه نورآوران سلامت را کودکان زیر ۱۴ سال خواند و گفت: در چشم پزشکی نیز معمولا سنین ۴۰ سال به بالا نیازمند عمل جراحی هستند و ویزیت برای همه سنین انجام میشود.

وی در پایان صحبتهایش درباره فعالیت وزیر بهداشت در خیریه نورآوران سلامت گفت: وزیر بهداشت قبل از صدارت وزارت بهداشت، در هر دوره استقرار کاروان نوراوران سلامت، حداقل یک هفته حضور داشته و هدایت اتاق عمل را برعهده داشتند.اما بعد از صدارت وزارت به دلیل مشغله کاری، در هر دوره استقرار، یک روز حضور یافته اند.