دکتر حسین پوستچی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره شایع‌ترین مشکلات مبتلایان به هپاتیت B  و C اظهار کرد: در ابتدای ابتلا به این بیماری‌ها هیچ نشانه‌ای یا علامتی مشاهده نمی‌شود و همین مسئله سبب شده تا این افراد اطلاع نداشته باشند که به هپاتیت B  یا C  مبتلا شده‌اند.

وی با بیان اینکه بدون علامت بودن ابتلا به هپاتیت B  و C سبب شده تا این بیماری ادامه پیدا کند و در نهایت افراد دچار تنبلی کبد یا سیروزکبدی شوند، افزود: که این مسئله سبب شده تا درمان آنها بسیار مشکل شود و حتی ممکن است نیاز به پیوند کبد داشته باشند با توجه به اینکه انجام این پیوند در کشور ما مشکل است.

پوستچی تاکید کرد: جهت پیشگیری از گسترش بیماری افراد مبتلا به هپاتیت B  و c ضرورت دارد تا افراد پرخطر آزمایش‌های لازم را انجام دهند تا اینکه قبل از رسینن به مرحله سیروز کبدی درمان مناسب برای آنها انجام گیرد.

معاون آموزشی پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه پیوند کبد برای  تمام بیماران با توجه به اینکه دهند کبد بسیار کم است قابل انجام نیست، گفت: هپاتیت B عموما توسط مادر به فرزند منتقل می‌شود ۴ تا ۵ درصد از این افراد مبتلا به سیروز کبدی و ۱ تا ۲ درصد به سرطان کبد مبتلا می‌شوند.

وی عنوان کرد: هپاتیت C  سیر بیماری سرعت بیشتری دارد چراکه معمولا هپاتیت c  در زمانی به وجود می‌آید که افراد بالغ هستند و سیستم ایمنی فعال بوده  بنابراین به شدت  نسبت به این بیماری واکنش نشان می‌دهد بنابراین سرعت تخریب نسبت به هپاتیت B بسیار بیشتر است.

پوستچی با اشاره به اینکه متوسط سنی افراد مبتلا به هپاتیت c  و سیروز کبدی ۵۰ تا ۵۵ سال است، یادآورشد: این سن فعالیت فرد محسوب می‌شود درصورتی که ابتلا به این بیماری مانع از عملکرد اجتماعی و اقتصادی می‌شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: افرادی که درمورد هپاتیتC  قرار دارند همچون معتادان مواد مخدر، تزریقی‌ها، هموفیلی‌ها، تالاسمی‌ها و … در خصوص هپاتیت C  غربالگری شوند و درمان را هرچه زودتر شروع کنند.