به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، محسن روشن‌پژوه افزود: آموزش الگوی اجتماع درمان مدار به ۱۵ کارشناس از دو کشور افغانستان و تاجیکستان از ۱۷ اردیبهشت در دانشگاه علوم پزشکی ایران با حمایت دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل (UNODC) و مشارکت ستاد مبارزه با مواد مخدر، سازمان بهزیستی کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز شده و تا ۲۶ اردیبهشت جاری ادامه دارد.

وی ادامه داد: الگوی درمان اجتماع درمان مدار در اعتیاد (TC)، برنامه‌ای نظری و عملی است و بخشی از آموزش‌های آن به‌طور عملی در مراکز ارائه خدمت بهزیستی و وزارت بهداشت مانند مراکز کاشان و اصفهان انجام می شود.

معاون پیشین پیشگیری و اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: ۲۰ نفر از مدرسان تراز اول کشور برای ارائه این آموزش ها، دعوت شده‌اند.

روشن پژوه گفت: الگوی درمان اجتماع درمان‌مدار در اعتیاد (TC) بالغ بر ۱۰ سال است که در کشور اجرا می‌شود، مولفه‌های درمانی در این الگو در فرآیند اجتماعی شدن معتادان تاثیرگذارند و موجب می‌شوند اختلالات زمینه‌ای معتادان درمان شود.

وی با اشاره به اجرای الگوی درمان اجتماع درمان مدار در اعتیاد در ۲۰ مرکز سازمان بهزیستی کشور، اضافه کرد: استفاده از این الگو در درمان معتادان، سه تا ۶ ماه طول می‌کشد و پزشک، روانپزشک و مددکار اجتماعی و حتی بهبودیافتگان در تیم درمانی مشارکت دارند.

وی خاطرنشان کرد: شواهد میدانی و ارزشیابی‌ها نشان می دهد که الگوی درمان اجتماع درمان مدار در اعتیاد (TC) یکی از اثربخش‌ترین الگوهای درمان اعتیاد با دوره ماندگاری در پاکی قابل قبول است چنانکه بررسی‌ها نشان می‌دهد ۶۰ تا ۷۰ درصد معتادان درمان شده با این الگو تا یک سال پاکی داشته‌اند.

دبیرعلمی پروژه آموزش منطقه‌ای اجتماع درمان مدار در اعتیاد (TC) گفت: احتمال بازگشت، از ویژگی‌های اعتیاد است اما در این الگو، تغییرات ساختاری و شخصیتی مدنظر است تا احتمال بازگشت به کمترین میزان خود برسد.

روشن پژوه تصریح کرد: اعتیاد مانند بیماری آپاندیس نیست که با یک عمل جراحی تمام شود بلکه آن را بر اساس ماندگاری پاکی در سال اول، دو سال اول و سال‌های بعد می سنجند. الگوی اجتماع درمان مدار در اعتیاد بیشترین دوره ماندگاری را بین الگوهای درمانی به جز الگوی درمان نگهدارنده با متادون دارد چرا که در الگوی اجتماع درمان مدار در اعتیاد، رویکرد پرهیزمدارانه است و از داروهای مخدر استفاده نمی‌شود.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه ایران در درمان اعتیاد و کاهش آسیب از رویکردهای علمی و توسعه یافته‌ای استفاده می‌کند و فعالیت‌هایش در این زمینه در منطقه منحصر به فرد است، سازمان ملل متحد، ایران را برای آموزش‌های منطقه‌ای درمان اعتیاد انتخاب کرده است.(ایرنا)