به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، حسین فودازی افزود: در حال حاضر سرطان دومین عامل مرگ‌ و میر در ایران است که پیش‌بینی‌های انجام شده تا سال ۲۰۳۰ میلادی سرطان به اولین عامل مرگ‌ و میر در کشور تبدیل می‌شود.

وی اضافه کرد: اکنون هرم سنی جمعیت ما رو به میانسالی می‌رود، بنابراین با افزایش میانگین سندر کشور میزان موارد جدید ابتلا به سرطان نیز بیشتر می‌‌شود، عوامل محیطی نیز در ابتلا به سرطان دخالت دارند.

دبیر انجمن رادیو تراپی آنکولوژی تصریح کرد: عوامل مختلفی در بروز سرطان نقش دارند، به طور کلی دو دسته عوامل در ایجاد سرطان دخالت دارند که این دو دسته شامل عوامل محیطی و ژنتیکی می‌‌شوند. عوامل ژنتیکی حداکثر در بروز ۳۰ درصد از سرطان‌ها و عوامل محیطی، در بروز بیش از ۷۰ درصد سرطان‌ها تاثیر دارند.

فودازی تاکید کرد: منظور از عوامل محیطی عواملی است که بشر با دست خودش باعث ایجاد آنها می‌شود که از جمله این عوامل می‌توان به استعمال دخانیات، افزایش وزن و چاقی، مواد آلاینده زیست محیطی و کم تحرکی اشاره کرد، زندگی روزمره ماشینی امروزی نیز در بروز کم‌تحرکی و اضافه وزن و همچنین افزایش ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت، اختلالات قلبی و عروقی و سرطان نقش دارند.(باشگاه خبرنگاران)