خبرگزاری سلامت: امام رضا(ع) نامه ای بسیار کوتاه اما کامل خطاب به شیعیان نوشته و به دست عالمی سپرده است که در قلب ایران، در ری زندگی می کرده‌اند.  امروز یک فرصت است برای باز کردن این نامه که خطاب آن به تک تک شیعیان است.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری سلامت، شاید بسیاری از ما بارها و بارها به مشهد مقدس مشرف شده و برای امام مهربانمان نامه و عریضه نوشته باشیم اما ندانیم که امام رضا(ع) نیز نامه ای پر از مهر و پر از پیام های امید بخش برای شیعیان و محبان خود نوشته و آن را به دست کسی سپرده است که در همین نزدیکی تهران، پایتخت ایران زندگی می کرده‌اند.

امام رضا(ع) نامه ای خطاب به حضرت عبدالعظیم (ع) که محدثی والا مقام و مورد احترام و اعتماد امام هادی(ع) و امام رضا(ع) بوده و در ری زندگی می کرده اند نوشته و در آن علاوه بر اینکه از حضرت عبدالعظیم (ع) می خواهند سلام گرم ایشان را به محبان اهل بیت(ع) برسانند توصیه های کوتاه اما بسیار مهمی خطاب به شیعیان می فرمایند.

میلاد امام رضا(ع) فرصت بسیار خوبی است برای گشودن این نامه که خطاب حقیقی آن به تک تک شیعیان است و خواندن نامه ای که امام رئوفمان برای ما نوشته اند و صد البته آغاز گام نهادن در مسیر عمل به محتوای نامه ای که اتمام حجت با شیعیان نیز هست.

در این نامه آمده است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

ای عبدالعظیم! سلام گرم مرا به دوستدارانم برسان و به آنان بگو: در دلهای خویش برای شیطان راهی نگشایند و آنان را به راستگویی در گفتار و ادای امانت و سکوت پرمعنا و ترک درگیری و جدال در کارهای بیهوده و بی فایده فراخوان و به صله رحم و رفت و آمد با یکدیگر و رابطه گرم و دوستانه با هم دعوت کن، چرا که این کار باعث تقرب به خدا و من و دیگر اولیاء اوست.

دوستان ما نباید فرصتهای گرانبهای زندگی و وقت ارزشمند خود را به دشمنی با یکدیگر تلف کنند.من با خود عهد کرده ام که هر کس مرتکب اینگونه امور شود یا به یکی از دوستانم و رهروانم خشم کند و به او آسیب رساند از خدا بخواهم که او را به سخت ترین کیفر دنیوی مجازات کند و در آخرت نیز اینگونه افراد از زیانکاران خواهند بود.

به دوستان ما توجه ده که خدا نیکوکرداران آنان را مورد بخشایش خویش قرار داده و بدکاران آنان را جز، آنهایی که بدو شرک ورزند و یا یکی از دوستان ما را برنجانند و یا در دل نسبت به آنان کینه بپرورند، همه را مورد عفو قرار خواهد داد اما از آن سه گروه نخواهد گذشت و آنان را مورد بخشایش خویش قرار نخواهد داد.جز اینکه از نیت خود بازگردند و اگر از این اندیشه و عمل زشت خویش بازگردند، مورد آمرزش خواهند بود اما اگر همچنان باقی باشند، خداوند روح ایمان را برای همیشه از دل آنان خارج ساخته و از ولایت ما نیز بیرون خواهد برد و از دوستی ما اهل بیت(ع) نیز بی بهره خواهند بود و من از این لغزشها به خدا پناه می برم».

سند: جلد ۷۱ بحارالانوار صفحه ۲۳۱