به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، صبح امروز محمد علی نجفی ضمن حضور در شورای شهر تهران با بیان اینکه نقشه‌های امن اضطراری محلات و مناطق مختلف تهیه شده است، گفت: شهروندان می‌توانند با شناسایی این اماکن در صورت بروز حادثه از آنها استفاده کنند با این حال از نظر آموزشی بسیار ضعیف هستیم. باید ۵۰ سنسور برای هشدار هنگام زلزله داشته باشیم ولی فقط ۵ سنسور آن هم در یک گسل مشا نصب شده است. باید ۶۴ دکل برای نقاط خاص نصب کنیم تا رفتار گسل‌ها را بسنجیم اما فقط دو دکل نصب شده است.

شهردار با بیان اینکه امداد هوایی در تهران صفر است، ادامه داد: باید اپلیکیشن‌هایی برای مواقع بحران طراحی شود همچنین بنا بر اعلام شرکت آب و فاضلاب ۳۰ درصد خطوط فرسوده است و با یک لرزش شدید می‌شکند و آب‌گرفتگی ایجاد می‌شود. به علاوه سیستم جایگزین برق وجود ندارد البته سازمان آتش‌نشانی در آمادگی صد در صد به سر می‌برد. در ساعات اولیه وقوع زلزله بخش‌های مختلف در ارتباط با امنیت و انتظامات در کنار نیروی انتظامی آمادگی چندانی نداشتند و بخش انتظامی خود شهرداری یعنی یگان حفاظت در ابتدای کار نقش نیروی انتظامی را هم بازی می‌کرد، هر چند از نظر امنیت مشکل خاصی نداشتیم.

شهردار تهران با اشاره به اینکه در مورد زلزله آسیب‌شناسی‌هایی صورت گرفته و بزرگترین ضعف آموزش‌های همگانی است، ادامه داد: در امر آموزش غفلت کردیم این در حالی است که کارکنان دولت و نهادهای دولتی را می‌توان با هزینه کم آموزش داد. از سوی دیگر مانورهایی که در مدارس برگزار می‌شود کافی نیست. در ادبیات بحران وقتی بحرانی اتفاق می‌افتاد زمان تصمیم‌گیری نیست بلکه باید فقط اعلام شود که وضعیت اضطراری است و اینکه تازه بعد از اتفاق؛ جلساتی برگزار شود نشانه عدم مدیریت است.

او ادامه داد: به‌سازی و بازسازی بافت‌های فرسوده و کمبود اسکان موقت برای شهروندان جزو مسائلی است که با آن روبرو هستیم. مدارس امن تهران را شناسایی کردیم تا شهروندان در بخش فضای آزاد مدرسه اسکان پیدا کنند ولی مجموعه امکانات کفاف اسکان اضطراری برای یک زلزله بزرگ را نمی‌دهد.

شهردار با بیان اینکه وعده داده است در صورت وقوع زمین لرزه کل سیستم گاز تهران قطع شود و قرار است این سیستم سال آینده اجرایی شود، افزود: برای جلوگیری از آتش‌سوزی باید برق توسط خودمان قطع شود و متاسفانه هنوز سیستم هوشمند اعلام خطر وجود ندارد. سال‌هاست در ارتباط با شبکه ارتباطی یکپارچه مدیریت بحران با وزارت ارتباطات بحث کرده‌ایم. شهرداری تهران باید سیستم مستقل داشته باشد و تصور می‌کنم زلزله اخیر ثابت کرد حرف ما درست است.

شهردار با بیان اینکه در زمان وقوع زلزله با کمبود بیمارستان مواجه خواهیم شد، ادامه داد: برخی احساس نگرانی می‌کردند که بخشی از بیمارستان‌ها در شهر تهران بیش از سایر مناطق آسیب ببینند. مساله بعدی مساله محدود بودن سازمان آتش‌نشانی است. در حال حاضر فقط ۱۵۰ پایگاه آتش‌نشانی داریم که در شرایط بحران پاسخگو نیستند. از سوی دیگر باید شبکه‌های اختصاصی عبور و مرور امداد و نجات در سطح شهر راه‌اندازی شود تا در صورت بروز شرایط بحرانی این شبکه‌ها کاملا آزاد باشند و هیچ اتومبیلی اجازه ورود به آ‌نها را نداشته باشد.

او ادامه داد: اگر شورای شهر موافق باشد باید با دولت برای ایجاد کارگروه ملی زلزله در شهر تهران با ریاست معاون اول مکاتبه کنیم. در دولت دوم اصلاحات ایجاد کارگروهی برای زلزله تهران به ریاست دکتر عارف تشکیل شد و اقدامات خیلی خوبی هم انجام شد. زیر بنای یکسری از مطالعات بعدی گذاشته شد اما بعدها فعالیت این کارگروه متوقف شد.

شهردار تهران؛ راهکار دوم را مدیریت بحران محلی خواند و گفت: ضروری است مسئله ایجاد شبکه همکاری با سازمان‌های غیردولتی محلی برای مدیریت رفتارهای اجتماعی دنبال شود. سمن‌هایی هستند که می‌توانند در این زمینه کمک کنند اگر درخواست جدی کنیم گروه‌های مردمی می‌توانند خیلی کمک کنند.

او ادامه داد: باید مقابله با بحران را در سطح اول محلی کنیم. سیاست شورا و شهرداری به عنوان سیاست مدیریت محلی و تقویت محله‌محوری است. مسایل مدیریت بحران نیز باید در این سیاست دنبال شود. ۱۴ مورد راهکار کوتاه مدت را پیشنهاد کردیم که برخی طرح و برخی دیگر عملیات خاصی است که باید انجام شود. همچنین ۲۰ مورد راهکارهای بلندمدت ارایه داد.(ایلنا)