به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، چشم یکی از مهمترین و حساس ترین اعضای بدن است و در صورتیکه دچار بیماری شود مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد. یوئیت ممکن است تنها در یک چشم بروز کرده و بیمار درد خفیف تا شدید، قرمزی چشم و حساسیت به نور داشته باشد.

علت‌ بروز بیماری

یوئیت علل متفاوتی شامل ویروسی، قارچی و باکتریال دارد و گاهی بدنبال مشکلات ایمونولوژیک سیستمیک، ضربه یا متعاقب جراحی چشم ایجاد می‌شود. علت بیماری را گاهی اوقات می‌توان یافت، ولی در خیلی از موارد علت ناشناخته‌است که به آن ایدیوپاتیک می‌گویند.

راه‌های درمان بیماری

برای درمان یوئیت در ابتدا باید دید که یوئیت از چه نوعی است.

یوئیت قدامی: التهاب عنبیه به تنهایی و یا التهاب عنبیه و جسم مژگانی

یوئیت میانی: التهاب جسم مژگانی که شایع ترین نوع یوئیت است

یوئیت خلفی: التهاب مشیمیه

یوئیت منتشر: التهاب در همه قسمت‌های یوه

یوئیت میانی و خلفی معمولا بدون درد هستند

نشانه‌ها یوئیت قدامی‌ممکن است تنها در یک چشم بروز کند

معمولا استروئید (کورتون) به شکل قطره، آمپول یا قرص تجویز می‌‌شود. یوئیت قدامی‌به‌دلیل گرفتاری قسمت‌های قدامی‌‌چشم، معمولا با قطره قابل درمان است. یوئیت میانی با قطره و گاهی تزریق استروئید در اطراف چشم و یوئیت خلفی با قرص یا تزریق استروئید سیستمیک درمان می‌شود.

گاهی در درمان یوئیت از داروهای دیگری که باعث کنترل التهاب می‌شوند و اصطلاحا به آنها ایمونوساپرسیو (سرکوبگر سیستم ایمنی) گفته می‌شود، استفاده می‌شود. این داروها و همچنین استروئیدها ممکن است عوارضی ایجاد کنند که شامل گلوکوم، کاتاراکت، افزایش قند خون، افزایش فشار خون، مشکلات کلیوی و پوکی استخوان است.

بنابراین بسیار مهم است که فردی که دارای بیماری یوئیت است دستورات دارویی چشم پزشک را به دقت اجرا کند و بیمار به طور منظم تحت معاینه و پیگیری قرار گیرد تا پیشرفت بیماری و یا عوارض ناشی از داروهای یوئیت تحت کنترل باشد. گاهی در یوئیت‌های مزمنی که لازم است سال‌ها دارو مصرف کنند، دارو را به صورت مخازنی در داخل چشم کاشته و دارو به مدت چند ماه یا سال به تدریج در داخل چشم آزاد می‌شود.