محمد جواد جمالی نوبندگانی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی طبنا(خبرگزاری سلامت)، با اشاره به اثر تحریم‌های آمریکا در عدم کمک‌رسانی نقدی کشورهای دیگر به هلال احمر جمهوری اسلامی، اظهار کرد: آمریکا در حالت عادی دارو را برای کشور ما تحریم کرده است، در این سیل نیز هم‌وطن‌های ما در خارج از کشور حتی نتوانستند کمک‌های نقدی خود را به هلال احمر ایران برسانند. ما همیشه توانسته‌ایم بحران‌ها را مدیریت کنیم و الان نیز همین کار را انجام می‌دهیم اما روسیاهی این تحریم‌ها به دولت آمریکا می‌ماند.
وی با تاکید بر اینکه سازمان‌های حقوق بشری باید وارد این موضوع شوند، تصریح کرد: سوال مهم این است که سازمان‌های حقوق بشری در مقابل اقدامات ضد حقوق بشری آمریکا چه کرده‌اند؟ نباید تنها درباره یک فرد که مورد اتهام قرار می‌گیرد سریع اظهارنظر کنند اما در رابطه با میلیون‌ها نفر در ایران که گرفتار سیل شده و نیاز به کمک دارند، هیچ اقدامی‌ نکنند.
وی افزود: کمک‌ کشورهای دیگر نظیر آلمان هم با تاخیر به ایران رسید و به نظر می‌رسد صلیب سرخ جهانی در موضوع سیل به موقع وارد عمل نشد که به نظرم این یک نوع آپارتاید و تبعیض نژادی است که در سازمان‌های بین المللی تحت سلطه مستکبران اعمال می‌شود و قطعا نوعی تروریسم اقتصادی محسوب می‌شود که نهایتا به تروریست انسانی علیه مردم مظلوم ایران می‌انجامد.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس خاطرنشان کرد: این سیل در کنار مشکلاتی که ایجاد کرد باعث همدلی و اتحاد بین تمام قومیت‌ها، سپاه، ارتش، هلال احمر، بسیج، مسئولان دولتی و مردم شد.