دکتر بهرام حقی آشتیانی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره اختلال خواب، با بیان اینکه به تمام مشکلاتی که حین خواب رخ می‌دهد اختلال خواب می‌گوییم، گفت: اختلال خواب می‌تواند از بی‌خوابی در ابتدای خواب تا بی‌خوابی در انتهای خواب را که به معنای زود بیدار شدن از خواب است، در برگیرد.

وی ادامه داد: کاهش دوره خواب، راه رفتن در خواب، اختلال حرکتی و بی‌قراری در پاها حین خواب و کابوس‌های شبانه همگی از عللی است که باعث می‌شود خواب شبانه فرد مختل شود.

این متخصص مغز و اعصاب با تاکید براینکه انسان باید برای داشتن خواب راحت ۷ یا ۸ سیکل خواب را طی کند، اظهار کرد: وقتی به علت اختلالات خواب تعداد این سیکل‌ها کم می‌شود فرد در طول روز احساس خواب‌آلودگی می‌کند.

وی با بیان اینکه هر نوع اختلالی علت خاص داشته و علت مشخصی برای اختلال خواب وجود ندارد، خاطرنشان کرد: اضطراب، افسردگی، بیماری‌های مغز و اعصاب، پارکینسون، سندروم پای بی‌قرار و… می‌توانند عامل اختلالات خواب باشند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: اختلالات تنفسی و ضعف عضلات ریه می‌تواند باعث اختلال در خواب شود،‌همچنین خرخر کردن در خواب نیز می‌تواند خواب فرد را دچار اختلال کند که در این‌صورت بیمار باید به متخصص ریه مراجعه کند.

وی شایع‌ترین اختلالات خواب را در ایران پریدن ناگهانی از خواب و دیرخوابیدن توصیف و تصریح کرد: در جامعه ما معمولا اختلال خواب ناشی از اختلالات خلقی، اضطراب و افسردگی بوده و شیوه تشخیص آن نیز به این نحو است که دراختلال ناشی از اضطراب معمولا فرد در ابتدای خواب دچار مشکل می‌شود و در حالت افسردگی فرد در انتهای خواب دچار اختلال می‌شود یعنی صبح زود بیدار شده و نمی‌تواند دوباره بخوابد.

حقی آشتیانی با تاکید براینکه معمولا درمان این اختلال با توجه به عامل آن انجام می‌شود، بیان کرد: بیماران از خوردن خودسرانه داروهای خواب‌آور اجتناب کنند زیرا این داروها معمولا ایجاد وابستگی می‌کنند همچنین هر دارویی برای یک نوع از اختلال خواب مناسب است لذا نوع و دوز دارو نیز باید توسط پزشک متخصص مشخص شود، بنابراین افرادی که با اختلال خواب مواجه هستند برای درمان مشکل خود حتما به پزشک متخصص مراجعه کنند.