به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از ایرنا، ساره محمدی روز شنبه در نشست صبحانه کاری وزیر‌بهداشت و معاون رئیس جمهوری در امور زنان در وزارت‌بهداشت افزود: سن امید به زندگی زنان ایران به ۷۴ سال افزایش یافته و تعداد زنان یائسه و بالای ۶۰ سال در ایران رو به افزایش است.

وی گفت: تعداد دختران زیر ۶ سال ۱۰درصد جامعه زنان، دانش‌آموزان دختر ۲۰درصد این جامعه و بیشترین گروه سنی زنان ایران؛ با ۴۱.۷ درصد میانسالان هستند و ۹.۵ درصد زنان نیز سالمند هستند.

محمدی افزود: مهم‌ترین عامل مرگ زنان در ایران بیماری‌های قلبی-عروقی، سرطان و حوادث است و میزان شیوع فشار خون و چاقی در زنان از مردان ایرانی بیشتر است.

مشاور وزیر بهداشت گفت: سرطان پستان و دهان رحم شایع‌ترین سرطان در بین زنان ایران است و از هر هزار تولد زنده ۱۸ مادر در کشور جان خود را از دست می‌دهند.

وی افزود: متاسفانه در سال‌های اخیر شیوه زندگی در جامعه زنان ایران تغییر کرده و شاهد افزایش اعتیاد و مصرف قلیان و دخانیان در بین زنان هستیم و البته در کنار افزایش وزن و چاقی کاهش مصرف سبزی و میوه را نیز در این جامعه مشاهده می‌کنیم.

محمدی گفت: شیوع اختلالات‌روانی به خصوص افسردگی در بین زنان افزایش یافته است و علاوه بر آن شاهد افزایش مشکلات اسکلتی و عضلانی، مشکلات باروری و عوارض یائسگی در بین زنان هستیم.

وی افزود: برای پیشگیری از رفتارهای مخاطره‌آمیز در بین زنان باید نظام مراقبت از سلامت زنان و جوانان روزآمد شود در کنار آن آموزش‌های قبل، هنگام و بعد از ازدواج زنان به خصوص در حوزه سلامت جنسی باید افزایش یابد.

مشاور وزیر بهداشت ادامه داد: استمرار خدمات باروری سالم، پیشگیری از سقط، فرزندآوری سالم، خدمات سلامت برای زنان سالمند و نیز خدمات تغذیه نوزادان با شیر مادر و البته افزایش کارگاه‌های آموزش مهارت‌های زندگی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی نیز باید در وزارت بهداشت با جدیت بیشتری دنبال شود.