به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت )، پرویز فتاح گفت: اعتبارات تخصیص یافته به کمیته امداد امام خمینی (ره) بر اساس تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۷ نسبت به سال گذشته افزایش خوبی داشته است، کما اینکه تا مبلغ ۷۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی ادامه داد: ما باید در این مورد با دولت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه به جمع بندی می رسیدیم تا آئین نامه آن به دولت برود که در تسریع این روند قرار بر این شد که امروز در جلسه هیات دولت برای آن تصمیم گیری شود.

فتاح تصریح کرد: در ابتدا ما به همراه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان برنامه و بودجه و سازمان تامین اجتماعی پیش از این با فرض اینکه این موضوع در جلسه هیات دولت به تصویب می‌رسد تصمیم گرفتیم که ده درصد پراختی به مستمری بگیران سازمان بهزیستی افزایش یابد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی ( ره )، خاطرنشان کرد: بی تردید افزایش نرخ ارز، طلا و سایر اجناس در وضعیت اقتصادی مردم تاثیر گذار بوده در نهایت تصمیم گرفتیم که ۱۴/۵ درصد به پرداختی مستمری بگیران اضافه شود و مابه التفاوت آن در فروردین نیز به همراه پرداختی اردیبهشت ماه پرداخت شود.

فتاح در بیان برنامه‌ریزی امسال کمیته امداد امام خمینی(ره) به منظور ایجاد اشتغال برای مددجویان یادآورشد: ما باید از ظرفیت تبصره ۱۶ استفاده کنیم و ۱۴۰۰ میلیارد تومان برای کمیته امداد لحاظ شده است که سقف پرداخت آن ۲۰ میلیون تومان قرض الحسنه است و هم از ظرفیت تبصره ۱۸ بودجه که به امر اشتغال ارتباط دارد و هم از ظرفیت ۱/۵ میلیارد دلار برداشت از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی استفاده می شود و در مجموع نسبت به سال ۹۶ در این حوزه عملکرد بهتری خواهیم داشت.

تخصیص۲۳۵۰ میلیارد تومان به وام اشتغال توسط کمیته امداد در سال ۹۶

وی افزود: ما در سال گذشته بر اساس تبصره ۱۶ حدود ۱۳۵ هزار فقره وام اشتغال دادیم که ۱۹۰۰ میلیارد تومان از وام بانک‌ها استفاده کردیم و ۴۵۰ میلیارد تومان هم از بودجه کمیته امداد وام پرداخت کردیم.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره)، تاکید کرد: در سال ۹۷ قرار است با استفاده از ظرفیت ۱/۵ میلیارد دلار سهم خوبی به کمیته امداد تخصیص یابد که در پی آن می توان هم مبلغ قابل پرداخت را افزایش داد و هم از نظر تعداد بتوانیم ۱۴۰ هزار اشتغال را که با دولت توافق کرده‌ایم، ایجاد کنیم، ضمن اینکه امیدوارم در عمل بتوانیم اقدامات بهتری را انجام دهیم.

فتاح افزود: ما برای مددجویان تحت پوشش در شهر و روستا متناسب با آن ظرفیت، توانایی و اقتضای محلی که دارند که اغلب اشتغالات خرد نیز بوده به ویژه برای زنان سرپرست خانوار متناسب با شرایط زندگی که دارند که در کنار رسیدگی به فرزندانشان منبع درآمدی نیز داشته باشند، ایجاد اشتغال خواهیم کرد.

وی اظهار کرد: ما یک ردیفی تحت عنوان کمک‌های موردی در بودجه و خدماتمان داریم که در سنوات قبل سقف آن را تقلیل دادیم تا بیشتر به خدمات درمان‌بخشی برسیم چرا که این نوع کمک‌ها همچون مسکن محسوب می‌شوند و تاثیرات ناشی از آن قابل اندازه‌گیری نیست، اما با توجه به شرایط اجتماعی کنونی به این نتیجه رسیدیم که در سال ۹۷ بهره‌مندی از این نوع کمک‌ها را نیز پررنگ‌تر کنیم، بنابراین کمک های موردی در کل کمیته امداد سراسر کشور امسال نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی پیدا خواهد کرد.

تغییر ضوابط حمایتی کمیته امداد متناسب با شرایط اقتصادی سال ۹۷

رئیس کمیته امداد امام خمینی ( ه )، تصریح کرد: این به اشتغال ما که سنوات گذشته وام داده‌ایم و شرایط اجتماعی بستگی دارد، کما اینکه با افزایش تورم سطح خروج افراد از دایره حمایت تغییر می‌کند بنابراین اگر افراد سال گذشته با ۶۰۰ هزار تومان احصاء درآمد از دایره حمایت خارج می‌شدند به دلیل کاهش ارزش پول در سال ۹۷ باید این مبلغ به ۹۰۰ هزار تومان تغییر پیدا کند، به همین دلیل باید برای تغییر ضوابط این کمیته محاسبات دقیق تری انجام دهیم