به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر رضا سعیدی با حضور در جمع اعضای هیات‌مدیره انجمن بیماران کلیوی ایران با بیان این مطلب اظهار داشت: رژیم غذایی جامعه ما غربی شده و این خطرناک است. البته این یک مشکل جهانی است که متاسفانه در کشور ما هم تاثیرات منفی بر جا گذاشته است.

مشاور علمی امور پیوند انجمن بیماران کلیوی ایران افزود: متاسفانه تحرک مردم ما نسبت به سال‌های قبل کمتر شده و همین موضوع، موجب شده بیماری‌های مزمن کلیوی، دیابت و غدد در ایران رو به افزایش باشد.

جراح پیوند اعضای بیمارستان دکتر شریعتی تصریح کرد: این بیماری‌ها و آثار منفی حاصل از آنها هزینه‌های بسیاری را به کشور تحمیل میکند و به همین خاطر باید به فکر برنامه‌ریزی اساسی و مقابله با این مشکلات در ۱۵ تا ۲۰ سال آینده باشیم.

پیوند کلیه مانع معلولیت و مرگ می‌شود

دکتر سعیدی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به مزیت‌های پیوند کلیه در مقایسه با دیالیز گفت: پیوند می‌تواند جلوی معلولیت‌ها، مرگ و بسیاری از مشکلات دیگر را بگیرد و کیفیت زندگی افرادی که گزینه پیوند در دسترس آنها است نسبت به بیماران دیالیزی بسیار بهتر است.

وی ادامه داد: همچنین طول عمر افراد پیوند کلیه، بیشتر از بیماران دیالیزی است و هرچند پیوند هزینه‌های مالی دارد اما در مجموع بسیار ارزان‌تر از دیالیز است.

جراح پیوند اعضا افزود: به رغم پیشرفت‌های خوبی که در حوزه پیوند و درمان بیماران کلیوی داشته‌ایم همچنان با چالش‌هایی مواجه هستیم که البته انجمن حمایت از بیماران کلیوی با توجه به فعال بودن و فعالیت‌های حرفه‌ای‌اش میتواند کمک‌های موثر و بسزایی در این حوزه‌ها داشته باشد.

دکتر سعیدی با تاکید بر ضرورت راه‌اندازی بانک اطلاعاتی پیوند و اهدای‌عضو با همراهی و مشارکت انجمن اظهار داشت: انجمن حمایت از بیماران کلیوی اطلاعات خوبی در زمینه پیوند دارد که باید از آنها استفاده شود تا از این طریق فعالیت‌های علمی، پزشکی و درمانی مرتبط با پیوند و اهدای عضو توسعه یابد.

مفهوم “مرگ مغزی” باید فرهنگسازی شود

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت فرهنگسازی درباره مفهوم مرگ مغزی اشاره کرد و گفت: این مفهوم باید در سطح ملی برای افکار عمومی تبیین شود و هرچند در برخی استان‌ها برای اهدای اعضای افرادی که دچار مرگ مغزی شده‌اند، اقدامات خوبی انجام شده است اما همچنان در برخی مناطق و استان‌ها شاهد موانع و مشکلاتی در این باره هستیم.

جراح پیوند‌ اعضا تصریح کرد: سالانه ۵هزار مرگ مغزی در کشور داریم که فقط در ۸۰۰ مورد برای اهدای اعضا اقدام میشود؛ این در حالی است که هر مرگ مغزی میتواند جان ۸ نفر را نجات دهد.