به گزار ش طبنا (خبرگزاری سلامت)، بشیر حاجی بیگی گفت: شاخص اهدای خون مستمر در کشور به مرز ۶۰ درصد رسید.

وی با عنوان این مطلب که در هشت ماهه نخست امسال شاخص اهدای خون مستمر در کشور به ۵۸.۹ درصد رسیده است، افزود: اهدا کننده مستمر به فردی گفته می‌شود که حداقل دو بار در سال خون اهدا کند.

حاجی بیگی در ادامه به معرفی استان‌های برتر در زمینه اهداکنندگان خون مستمر پرداخت و گفت: استان سمنان با ۸۰ درصد، بوشهر ۷۵ درصد و خراسان شمالی با ۷۳ درصد، رکورددار اهدای خون مستمر در کشور طی هشت ماهه امسال بوده‌اند.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران، تاکید کرد: ضریب امنیت و سلامت خون اهداکنندگان مستمر، هشت برابر اهداکنندگان بار اول است.

حاجی بیگی در ادامه به وضعیت اهدای خون در بین بانوان کشور اشاره کرد و افزود: استان‌های لرستان، خراسان جنوبی، کردستان و استان مرکزی، طی هشت ماه گذشته سال ۹۷، در صدر اهداکنندگان خانم در کشور قرار داشته‌اند.

وی با اعلا این مطلب که در هشت ماهه گذشته ۲ میلیون و ۳۴۶ هزار و ۸۸۲ واحد خون و فرآورده خونی شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاسما و پلاکت، در بین مراکز بیمارستانی و درمانی کشور توزیع شده است، گفت: در هشت ماهه گذشته استان‌های تهران، فارس، خراسان رضوی، در صدر اهداکنندگان خون در کشور بوده‌اند، به طوری که ۳۰ درصد خون کشور توسط این سه استان اهدا شده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران، ادامه داد: استان‌های خراسان شمالی، ایلام، کردستان و خراسان رضوی، در هشت ماهه گذشته سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶، بیشترین میزان رشد اهدای خون را در کشور داشته‌اند.

حاجی بیگی افزود: در هشت ماهه گذشته امسال، یک میلیون و ۷۸۶ هزار و ۴۶۹ نفر جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون در کشور مراجعه کرده‌اند که یک میلیون و ۴۰۵ هزار و ۴۴۲ نفر موفق به اهدای خون شده‌اند. (مهر)