دکتر شهرام اویس قرن در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره تاثیر آلودگی هوا در بروز سکته مغزی اظهارکرد: تحقیقات دقیق و جامعی در این زمینه در ایران انجام نگرفته ولی مطالعات مختلفی در کشورهای پیشرفته جهان صورت گرفته است.

وی افزود: بر اساس این تحقیقات میزان سکته مغزی در روزهای آلوده چندین برابر روزهای آلوده است و این در حالی بوده که میزان آلودگی هوا در شهرهای آن کشورها بسیار پایین‌تر از آلودگی کلان‌شهرهای ایران است.

این متخصص مغز و اعصاب عنوان کرد: به طور کلی استعمال هوای آلوده موجب افزایش فشارخون، افزایش آریتمی قلبی(فیبریلاسیون قلبی) و سایربیماری‌ها می‌شود که یکی از عوارض آنها سکته مغزی است.

اویس قرن با اشاره به اینکه سکته مغزی دو عامل قابل تغییر و غیر قابل تغییر دارد، گفت: سن و جنسیت از عوامل غیرقابل تغییر و فشار خون، چربی بالا، دیابت، استعمال سیگار، وزن زیاد، عدم تحرک، بیماری قلبی، استرس، مصرف الکل و رژیم غذایی نادرست از عوامل قابل تغییر به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: درمان به  موقع بیمار دچار سکته مغزی بسیار حائز اهمیت است و باید همه این افراد قبل از ۴ ساعت و نیم طلایی اقدامات لازم برایشان انجام گیرد که تزریق وریدی و کشیدن لخته از رگ دو روش مهم برای نجات جان بیماران دچار سکته مغزی در زمان طلایی محسوب می‌شود.

این متخصص مغز و اعصاب خاطر نشان کرد: کج شدن صورت، اختلال در تکلم، ضعف در دست و پا سه نشانه اصلی ابتلا به سکته مغزی است که باید تا حداکثر ۴.۵ ساعت فرد را به بیمارستان انتقال داد تا اقدامات مناسب برای آنها صورت گیرد.