به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، بیماری التهاب روده یک اختلال روده ای است که موجب التهاب طولانی مدت در دستگاه گوارشی می شود. بیسفنول A (BPA) یک ماده شیمیایی مختل کننده غدد درون‌ریز است که در محصولات مصرفی نظیر بطری‌های آب، قوطی‌های ذخیره غذا و نوشیدنی یافت می‌شود و در مراحل اصلی رشد تاثیر می‌گذارند.

یافته‌ها نشان داد قرارگیری در معرض BPA موجب تشدید علائم بیماری و افزایش ریسک مرگ و میر در مقایسه با گروه‌های دیگر شد.

«جنیفر دلوکا»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه A&M تکزاس، در این باره می‌گوید: این اولین مطالعه است که نشان می‌دهد BPA می‌تواند تاثیر منفی بر متابولیسم اسیدآمینه میکروبی روده داشته باشد، به‌طوریکه منجر به التهاب روده شود.

مطالعه قبلی نشان داده است که BPA می‌تواند از قوطی به داخل ماده خوراکی یا نوشیدنی رسوخ کرده و بر رفتار، مغز، غده‌های پروستات جنین، نوزاد و کودکان تاثیر گذارد.

«کلینت آلرد»، عضو دیگر تیم تحقیق، نیز می‌گوید: درحالیکه هنوز دلایل بیماری التهاب روده مشخص نشده است، فاکتورهای محیطی نظیر رژیم غذایی، سیگار کشیدن، عفونت‌ها، میکروبیوم تغییریافته روده و مواد سمی یا آلاینده‌ها از عوامل پرخطر ابتلا به این بیماری هستند.

وی در ادامه می افزاید: «یک فاکتور پرخطر در این زمینه، هورمون استروژن است که با افزایش ریسک بیماری التهاب روده و BPA مرتبط هستند. وانگهی قبلا مشخص شده است که BPA موجب تغییر میکروب های روده نظیر تغییر میکروبیوم ها در بیماران مبتلا به التهاب روده می‌شود.

محققان در این مطالعه دریافتند قرارگیری در معرض BPA موجب افزایش میزان چندین نوع ترکیب می‌شود که عامل ایجاد التهاب در روده هستند.(مهر)