شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۸
بازدید: 464

افراد بخشنده، واقعا به قلب‌شان گوش می‌کنند

به گزارش طبنا ( خبرگزاری سلامت ) از مدیکال نیوز تودی، دیدن این صحنه برای همه رخ داده است: پس از یک روز کاری سخت به سمت خانه به راه می‌افتید و سپس در خیابان نیازمندی می‌بینید که از شما کمک می‌خواهد و شما هم با وجود اینکه خسته هستید، به او توجه نشان می‌دهید. در اینگونه مواقع، مردم شما را “خوش‌قلب” و یا “کسی که قلبش از طلاست”، می‌نامند.

در حقیقت محققان کمبریج، در بررسی‌های خود، متوجه شدند که افراد سخاوتمند، واقعا به قلب‌های خود بیشتر گوش می‌دهند.

محققان در آزمایش‌های خود روی داوطلبان، هنگام کمک به افراد نیازمند و ردیابی ضربان قلب آنها- با استفاده از مدل‌های کامپیوتری- متوجه شدند، این افراد وقتی به دیگران کمک می‌کنند و یا رفتار سخاوتمندانه‌ای دارند، ۱۰ درصد بهتر از دیگران می‌توانند ضربان قلب خود را احساس کنند.

بنابه گفته محققان، تصمیم‌گرفتن در خصوص کمک‌کردن و یا کمک نکردن به یک نیازمند، موقعیتی کاملا احساسی است و می تواند موجب تغییر ریتم ضربان قلب شود. این تغییر فیزیکی می‌تواند روی تصمیم‌گیری افراد اثر بگذارد و در نتیجه افراد سخاوتمند را به سمت کمک‌کردن، پیش براند و دقیقا به همین علت است که آنها می‌توانند ضربان قلب خود را بهتر از دیگران حس کنند.

این بررسی‌ها نشان می‌دهد که افراد برای انجام اعمالی که از خودگذشتگی می‌طلبد، به قلب‌شان گوش می‌کنند.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند، شاید با این یافته بتوانند از خودگذشتگی در افراد را بهبود بخشیده و آنها را سخاوتمندتر از همیشه کنند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of