به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، پنوموتوراکس در همه‌ سنین‌ دیده‌ می‌شود ولی‌ در مردان‌ فعال‌ بین‌ ۲۰ تا ۴۰ سال‌ شایع‌تر است‌. این بیماری بیشتر در افراد لاغر سیگاری این بیماری می‌تواند بروز کند. در صورت ضربه یا فشار به قفسه سینه یا تصادف احتمال سوراخ شدگی ریه و بروز پنوموتوراکس زیاد است.

پاره‌ شدن‌ کیسه‌هایی هوایی کوچک در ریه‌ در اثر آسم‌، آبسه‌ یا آمپیم‌ ریه‌ یا فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری فیزیکی‌ نظیر غواصی‌، پرواز در ارتفاعات‌ بالا یا کشش‌ بدنی‌. موارد مرتبط‌ با فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری اکثرا در افراد سالم‌ رخ‌ می‌دهد. گاهی‌ هم این بیماری علت‌ مشخصی ندارد.

پنوموتوراکس‌ می‌تواند به دلیل زخم‌های نافذ قفسه‌ سینه‌ که‌ اجازه‌ ورود هوای آزاد به‌ فضای جنب‌ را می‌دهد و از این‌ طریق‌ باعث‌ روی هم‌ افتادگی ریه‌ می‌شوند. این بیماری دارای دو نوع اولیه و ثانویه است.

در پنوموتوراکس اولیه هوا از یک سوراخ یا شکافی در ساختمان داخلی دستگاه تنفس (مانند برونش، برونشیول، آلوئول) به درون فضای پلور راه یابد. پاره شدن کیسه‌های هوایی کوچک در ریه در اثر آسم، آبسه، آمپیم ریه، آمفیزم. گاهی علت مشخصی ندارد. شکسته شدن دنده‌ها بطور شایع منجر به هواجنبی بسته می‌شود.

در پنوموتوراکس باز یا ثانویه هوا از طریق یک سوراخ در دیواره قفسه سینه یا دیافراگم وارد فضای پلور می‌شود. پنوموتوراکس شدید معمولا به دنبال ترومای قفسه صدری روی می‌دهد. زخم‌های نافذ قفسه سینه مثل زخم چاقو یا گلوله و … اجازه ورود هوای آزاد به فضای جنب را داده و از این طریق باعث روی هم افتادگی ریه می‌شوند. بروز پنوموتوراکس در پنومونی، سل، عارضه کشیدن مایع از ریه (توراسنتز) و تهویه مکانیکی (PEEP) نیز ممکن است.

علایم و درمان

علایم اصلی تنگی نفس، افزایش تعداد تنفس، درد قفسه صدری، سرفه، اضطراب و افزایش ضربان قلب است. هوای پرده جنب با فشار به ریه مانع تنفس می‌شود از این‌رو هواجنبی فشارنده باید به سرعت درمان شود. تشخیص با سمع ریه و رادیوگرافی است. در معاینه کاهش یا عدم سمع صداهای تنفسی در سمت درگیر و هیپررزونانس در هنگام دق در سمت درگیر، انحراف تراشه به سمت درگیر نشده داریم. در عکس قفسه سینه ممکن است انحراف تراشه به سمت غیر درگیر و پس کشیدگی ریه (فضای کدر که نشان‌دهنده جمع شدن ریه است) از پلور پاریتال را ببینیم.

اگر درمان نکنید 

در صورت تأخیر در درمان ریه سالم فشار آورده و به سمت ریه سوراخ کشیده می‌شود. در این صورت و ریه سالم بزرگ‌تر از ریه سوراخ می‌شود در صورت عدم درمان یا عدم تشخیص سریع بیماری به قلب فشار آماده و منجر به سکته قلبی یا خفگی یا منجر به مرگ می‌شود.