به گزارش خبرنگار طبنا(خبرگزاری سلامت)دکتر محمد رازی در نشست خبری بیست و پنجمین کنگره سالانه انجمن جراحان ارتوپدی ایران اظهار کرد: باتوجه به زلزله اخیر کرمانشاه لازم است با ایجاد بیمارستان‌های صحرایی مناسب خدمت رسانی به مردم زلزله زده انجام شود و باید توانایی اورژانسی ایجاد بیمارستان صحرایی را با توجه به حوادث گوناگون در کشور داشته باشیم.

وی با بیان اینکه کم لطفی هایی از سوی سازمان های مربوطه به انجمن جراحان ارتوپدی ایران انجام شده است، عنوان کرد: با این حال تعداد کثیری از پزشکان ارتوپدی ما جهت خدمت رسانی به مردم زلزله زده کرمانشاه ثبت نام و اقدام کرده‌اند.

رازی ادامه داد: انجمن جراحان ارتوپدی برای کمک به زلزله زدگان کمک‌های مالی نیز در این راستا پیش بینی کرده و استقبال خوبی توسط همکاران صورت گرفته است.

رئیس انجمن ارتوپدی ایران خاطر نشان کرد: اولین اقدام جهت کمک رسانی به مردم زلزله زده این است که تمامی افراد از کمک های اولیه جهت خدمت رسانی آگاهی لازم را داشته باشند.

وی درخصوص حمل مصدمین زلزله زده گفت: از زمان های گذشته کلاس هایی در مکان های مختلف جهت آموزش رگ گیری و اقدامات کمک های اولیه انجام شده است و آنچه که ضرورت دارد این بوده که این آموزش ها در سطح های بالاتر در محله ها، مساجد و مدرسه ها توسط وزارت بهداشت و نیروهای هلال احمر انجام شود.

رازی تاکید کرد: فرد آسیب دیده در زلزله بلافاصله باید به پهلو خوابیده شود تا فرد دچار استفراغ نشود و گرد و خاک بر صورت او نباشد و هنگام حمل مصدوم باید نکاتی را رعایت کرد تا جا به جایی مهره ها و ستون فقرات انجام نشود.

رئیس انجمن ارتوپدی ایران اضافه کرد: در شکستگی هایی که زاویه زیاد است می‌توان به آرامی آن را باز کرد اما در هنگامی که ناحیه زخم شده است باید پارچه یا بانداژی روی زخم گذاشته شود.

وی گفت: بستن آتل باید به نوعی باشد که شل نبوده و جابه جا شود همینطور نباید بسیار محکم بسته شود که سبب اختلال در جریان خون شود و در این زمینه فرد باید معاینه مکرر شود تا مانع اختلال در عضو مربوطه نشده باشد.

رازی در ادامه اضافه کرد: بیست و پنجمین کنگره جراحان ارتوپدی ۲۹ آبان ماه تا ۳ آذر ماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.

وی افزود: در این کنگره ۱۱ سخنران خارجی از کشورهای آمریکا، کره، ترکیه، آلمان ، کلمبیا، انگلستان، کانادا، اتریش حضور دارند .

رئیس انجمن ارتوپدی با بیان اینکه در بیست و پنجمین کنگره انجمن جراحان ارتوپدی ایران ۶ عمل جراحی شامل هیپ، دست، تروما، زانو ، مچ پا، شانه برگزار می شود، عنوان کرد: از جمله کارگاه هایی که در حاشیه کنگره برگزار می شود می توان به ستون فقرات، تروما، دست، تومور، شانه، اطفال، هیپ، مچ پا، اخلاق پزشکی، جراحی زانو اشاره کرد.

رازی گفت: بیشترین جراحی های ارتوپدی در کشور مربوط به تروماها اعم از شکستگی و دررفتگی و تصادفات است و پس از آن جراحی زانو بیشترین آمار را به خود اختصاص می دهد.