دکتر فاطمه منفرد پویا در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت )، درباره بیماری اعتیاد به خرید گفت: اعیتاد به خرید مانند هر اعتیاد دیگری برای شخص ایجاد اجبار می‌کند، یعنی ویژگی اصلی این اختلال اجبار است و در عین حال که ممکن است شخص از کار خود خوشحال نباشد اما مجبور به انجام آن است.

وی ادامه داد: اعتیاد به خرید پروسه سایر اعتیادها را دارد، یعنی فرد بعد از خرید احساس سرخوشی دارد و در زمانی که خرید نمی‌کند احساس کسالت و رنجش دارد.

این روانشناس سلامت، با بیان اینکه نیاز به خرید یک موضوع طبیعی است و برای هر خانواده و هر شخصی به‌گونه‌ای تعریف می‌شود، اظهار کرد: اما فردی که اعتیاد به خرید دارد بعد از خرید دچار مشکل اقتصادی و اجتماعی می‌شود،‌زیرا این افراد به به خاطر نیاز که بسیار بیشتر ازآن خرید می‌کنند،‌در واقع احساس اجبار در خرید کردن نقطه افتراق اعتیاد به خرید نسبت به نیاز طبیعی به خرید کردن است.

وی  مهم‌ترین مساله روانشناختی که باعث می‌شود فرد دچار اعتیاد به خرید شود را اضطراب، عدم اعتماد به نفس و داشتن شخصیت نمایشی توصیف کرد و افزود:  دراضطراب فرد برای سرکوب اصطراب خود خرید می‌کند تا حالش خوب شود مثل کسی که گرسنه‌اش نیست اما برای سرکوب اضطرابش غذا می‌خورد، چنین افرادی معمولا با این اقدامات حالت اضطراب خود را سرکوب می‌کنند و به آرامش می‌رسند اما این احساس موقتی است و مشکل اضطراب فرد حل نمی‌شود و دوباره عود می‌کند.

منفرد پویا خاطرنشان کرد: معمولا افرادی که اعتماد به نفس ندارند نیز سعی می‌کنند با خرید زیاد کمبود اعتماد به نفس خود را پنهان کنند و خود را فردی کامل و با اعتماد به نفس نشان دهند، این درحالی است که چنین اقدامی هر گز احساس اعتماد به نفس را در فرد ایجاد نمی‌کند.

وی عنوان کرد: شخصیت‌های نمایشی هم زیاد خرید می‌کنند ، بخصوص خریدهای زرق و برق دارو زیاد و متنوع ، اما این افرادهم ضعف شخصیتی داشته  و اعتماد به نقس ندارد، در واقع  پشت آنهمه زرق وبرق خالی است.

این استاد دانشگاه با تاکید براینکه خرید کردن هیچ‌یک از مشکلات فرد را درمان نکرده و تنها این مشکلات را به لایه‌های زیرین ذهن می‌فرستد و حال وی را بدتر می‌کند، بیان کرد: این افراد معمولا به اقتصاد خانواده ضربه می‌زنند، اعتیاد به خرید ربطی به سطح اقتصادی فرد ندارد و افرادی هستند که برای اینکار قرض می‌کنند و وام می‌گیرند و قادر با بازپرداخت آن نیستند این افراد می‌توانند در خانواده آُسیب‌زا باشند ،‌خرید این افراد می‌تواند از خرید یک رژلب شروع شده  تا خرید خانه و محل کاربه صورت قسطی انجام شود این عملکرد باعث اختلال در ارتباطات فرد و بالارفتن اضطراب و افسردگی وی می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر فرد وسواس به خرید و نه اعتیاد به آن را داشته باشد می‌تواند علت ان ژنتیک و مربوط به ساختار ذهن باشد که تفکیک این دو از هم بسیار پیچیده است اما برای درمان وسواس به خرید روانشناس و روانپزشک در کنا هم فعالیت کرده و با دارو درمانی مشکل فرد حل می‌شود.

این روانشناس سلامت افزود: اما در اعتیاد  به خرید روانشناس با روان‌درمانی و ارائه تکنیک‌هایی اضطراب و افسردگی فرد را به صورت ریشه‌ای درمان می‌کند و باعث می‌شود فرد حس اجبار به خریدش از بین برود.

منفرد پویا تصریح کرد: روش درمان اعتیاد به خرید همان درمان‌هایی است که در اعتیاد به مواد مخدر به کار می‌بریم ، اما مبتلایان به این اختلال بدانند که مشکل آنها درمان پذیر است اما باید با کمک روانشناس پروسه درمان طی شود.