دکتر مسعود رحمانیان در گفت‌و‌گو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره علل تعریق زیاد بدن اظهار کرد: پرکاری تیروئید و در موارد نادر وجود توموری نادر باعث تعریق زیاد و افزایش فشار خون می‌شود.

وی با بیان اینکه زنان دچار یائسگی به‌دلیل اختلال هورمون‌های جنسی گاهی نیز گرفتار تعریق زیاد بدن می‌شوند، گفت: گرگرفتگی از جمله عوارض یائسگی به شمار می‌رود که گاهی می‌توان به این زنان راهکارهای پزشکی و درمانی مناسبی پیشنهاد کرد.

این فوق تخصص غدد خاطرنشان کرد: در بسیاری از موارد تعریق زیاد و بوی بد بدن ژنتیکی است همچنین در افرادی که مبتلا به اضطراب شدید می‌شوند نیز تعریق زیاد به وجود آمده که پس از رفع اضطراب این مشکل کاهش می‌یابد.

رحمانیان با بیان اینکه عرق ترکیبی از آب و نمک در بدن است، عنوان کرد: تعریق بیش از اندازه نشان دهنده اختلال در متابولیسم بدن است همچنین در زمانی که افراد ورزش می‌کنند متابولیسم آنها افزایش پیدا کرده و حرارت نیز بیشتر می‌شود.

وی یادآورشد: تعریق زیاد دو عامل اصلی دارد که یکی مربوط به ژنتیک بوده و بیماری محسوب نمی‌شود و و عامل دوم اضطراب و استرس است که باعث ایجاد تعریق و بوی بد بدن می‌شود.

این فوق تخصص غدد گفت: تعریق بنابر اینکه در کدام قسمت از بدن به وجود می‌آید، درمان‌های متفاوتی برای آن در نظر گرفته شده‌است همچنین تعریق کف دست،کف پا و زیربغل شایع‌تر از از سایر موارد بوده که عمدتا ژنتیک و وراثت عمده‌ترین دلیل آن به شمار می‌رود.

وی گفت: اگر تعریق به حدی زیاد باشد که فرد نتواند کارهای روزانه را انجام دهد باید حتماً به پزشک مراجعه و راهکار درمانی مناسب را دریافت کند که در این موارد تجویز داروهای ضد اضطراب یا ژل بوتاکس به محلی که تعریق زیاد صورت می‌گیرد توسط افراد متخصص انجام می‌شود.