رئیس مرکز تحقیقات جمجمه، فک و صورت دانشگاه آزاد با بیان اینکه جراحان فک و صورت در خط مقدم کمک به آسیب دیدگان تروما قرار دارند، گفت: در آسیب های ناحیه فک و صورت به دلیل اینکه در مواقع بسیاری ازبین رفتن بافت را داریم، استفاده از سلول های بنیادی در این زمینه بسیار مؤثر واقع می شود.

 

دکتر فرزین سرکارات در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت در ارتباط با موضوع سلول های بنیادی اظهار داشت: سلول های بنیادی یکی از آخرین دستاوردهای علوم پزشکی بوده و درمان های بازساختی اکنون در این زمینه بسیار رایج شده است.

 

وی افزود: بیشترین استفاده از سلول های بنیادی در سلول های بافتی بدن که پتانسیل تبدیل شدن به سلول های دیگر را دارند، بوده چرا که با تحریک آنها در منطقه خاصی که گذاشته یا تزریق می شوند آنها را تبدیل به سلول های مورد نظر کرده و نتیجه آن ساخت بافت جدید در آن ناحیه است.

 

رئیس مرکز تحقیقات جمجمه، فک و صورت دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: در آسیب های ناحیه فک و صورت به دلیل اینکه در مواقع بسیاری ازبین رفتن بافت را داریم، استفاده از سلول های بنیادی در این زمینه بسیار مطرح بوده و روی آنها کار می شود تا جایگزینی برای بافت از دست رفته باشد.

 

سرکارات با اشاره به اینکه از سلول های بنیادی برای درمان زیبایی صورت نیز استفاده می شود، گفت: به خاطر الیافی که در پوست و پوست صورت وجود داشته و بر اثر افزایش سن تعداد آنها کم یا از لحاظ شیمیایی دچار تغییرات شده با این روش دوباره به چند سال عقب تر بازگردانده و تزریق سلول های بنیادی باعث جوانتر شدن این افراد می شود.

 

وی در ارتباط با تروما به علت تصادفات جاده ای و جراحی های فک و صورت گفت: متأسفانه کشور ما دارای یکی از بالاترین آمارهای تصادفات در کل دنیا است و این مسئله هزینه های زیادی را برای سیستم درمانی کشور تحمیل می کند.

 

عضو انجمن جراحان دهان و فک و صورت آمریکا ادامه داد: قطعا پیشگیری بهتر از درمان بوده و من معتقد هستم که اگر فرهنگ سازی کامل در خصوص این موضوع انجام شود و استفاده از وسایل نقلیه و رانندگی ایمن، رفتارهای اجتماعی ایمن و تجهیزات مناسب منجر به کاهش آمار تروما می شود.

 

سرکارات با تاکید بر نقش دولت در ایمن کردن جاده ها و قرار دادن وسایل نقلیه ایمن عنوان کرد: توجه دولت در خصوص این مسئله بسیار مهم بوده چرا که باعث شده حوداث جاده ای از این قبیل کاهش یابد و کمتر شاهد آنها باشیم اما متأسفانه آمار بالای تروما در کشور ما سبب شده تا قسمت زیادی از انرژی و هزینه مملک صرف تعمیم این ضایعات شود که بسیاری از آنها جبران ناپذیر هستند.

 

رئیس آکادمی بین اللمللی IAMDI منطقه خاورمیانه ادامه داد: صدمات وارد شده بر اثر تصادفات جاده ای و ترومای پس از آن در افراد آسیب دیده سال های متوالی همراه با این افراد وجود داشته و خیلی از آنها هیچ گاه به روز اول باز نمی گردند.

 

سرکارات خاطر نشان کرد: ناحیه فک و صورت به دلیل اینکه محل بسیار حساسی بوده، ممکن است در تصادفات، استفاده نکردن از کمربند ایمنی و  برخورد صورت این افراد به داشبورد یا فرمان ماشین آسیب های ناحیه فک و صورت به وجود آید.

 

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه تصادفات جاده ای در کشور ما زیاد و شدید بوده آسیب ها هم به همان اندازه شدید و مخرب است و نقش همکاران ما در ترمیم این بیماران بسیار مؤثر و در خط اول تیم های مربوط به تروما یا تصادفات در جراحی فک و صورت قرار دارد.

 

رئیس مرکز تحقیقات جمجمه، فک و صورت دانشگاه آزاد ادامه داد: جراح فک و صورت درهنگام تروما باید کارهای مربوط به صورت را از لحاظ ارگان های حیاطی مثل تنفس و خونریزی هایی که در این ناحیه اتفاق می افتد سریع مدیریت کرده تا بیمار بتواند زنده بماند از طرفی انجام جراحی های مربوط به این حوزه سبب حفظ بیشتر چهره افراد حادثه دیده خواهد بود.