دکتر علیرضا اسلامی‌نژاد در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره داروهای استنشاقی با بیان اینکه بنا به دلایل مختلف تصورات اشتباهی درباره عوارض این داروها وجود دارد، گفت: قطعا استفاده ازهیچ دارویی را بدون تجویزپزشک توصیه نمی‌کنیم و حتی مصرف ویتامین‌‌ها نیز باید دلیل خاصی داشته باشد و این موضوع درباره این نوع از داروها نیز صدق می‌کند.

وی با تاکید براینکه در جامعه ما مردم بی‌مورد از استفاده  از داروهای استنشاقی پرهیز می‌کنند ادامه داد: گاهی بیماران از عوارض قلبی وتاثیرات بد  این داروها می‌ترسند درحالی‌که  گیرنده بتای موجود در برخی از این اسپری‌ها باعث باز شدن راه‌های هوایی برای تنفس شده و در درمان آسم و برونشیت مزمن و کنترل علائم این بیماری‌ها نقش بزرگی دارند.

این فوق تخصص ریه اظهار کرد:  در برخی بیماران استفاده از دوزبالای این داروها باعث ضربان قلب می‌شود زیرا  گیرنده‌های موجود در این داروها برقلب تاثیر می‌گذارد  به بیان دیگر این داروها خصوصا دسته بتا آگونیست‌ها می‌توانند سبب تپش قلب و لرزش دست شود که موقتی بوده و بلافاصله بعد از قطع دارو این عوارض از بین می‌رود و این داروها اثر طولانی‌مدت بر سیستم قلبی و عروقی ندارد.

وی تصورت اشتباه دیگر در استفاده از این داروها را ترس از عادت کردن به آنها عنوان کرد و افزود: گاهی با استفاده از این داروها رسپتورهای گیرنده‌های دارو کاهش یافته و لذا بیمار نیاز به مصرف دوزهای بالاتری پیدا می‌کند اما اینکه بیمار به مصرف این دارو عادت کرده و وابسته شود تصور اشتباهی است.

تجویز داروهای استنشاقی برای کودکان و زنان باردار

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی با تاکید براینکه یکی از درمان‌های اصلی بیماری‌های التهابی همچون آسم استفاده از داروی ضد التهابی کورتون است، خاطرنشان کرد: با پیشرفت در تولید دارو، داروهای موثر استنشاقی با فرمولاسیون دارویی در دسترس قرار گرفته که براساس آن می‌توان کورتون را به طریق استنشاقی به ریه بیمار رساند .این پیشرفت در علم ساخت دارو باعث شده بیماران مبتلا به آسم که در گذشته مجبور بودند دوزهای بالای کورتون را به صورت خوراکی مصرف کرده و عوارض آن را نیز تحمل کنند امروزه با استفاده داروهای استنشاقی از عوارض مصرف سیستماتیک کورتون‌ها درامان بمانند.

وی با تاکید براینکه مقدار کورتونی که از طریق استنشاقی به بدن بیمار می‌رسد محدود بوده و عوارض قابل ملاحظه‌ای ندارد، بیان کرد: داروهای استنشاقی که در زمان آسم وبیماری‌های انسدادی مزمن ریه تجویز می‌شوند حاوی ترکیبات مختلفی هستند، برخی تنها حاوی داروهای محرک گیرنده بتا هستند مثل سالبوتامول که دارای عوارض کوتاه‌مدت مانند تپش قلب، لرزش دست و برخی عوارض کم‌اهمیت دیگر هستند که این موارض کاملا موقتی بوده با قطع دارو از بین می‌روند.

این متخصص داخلی اضافه کرد: دسته دیگر از داروها، گیرنده‌های کولینرژیک را کنترل می‌کنند این داروها نیز کم‌خطر بوده و عوارضی همچون خشکی دهان و مخاط را به دنبال دارند که داروی آتروونت از این دسته است اما بیماران می‌توانند این داروها را نیز با خیال راحت استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: دسته دیگر از داروهای استنشاقی کورتونی هستند، که مصرف طولانی‌مدت آن با دوز بالا می‌تواند به عوارضی همچون قرمزی دهان و ایجاد ضایعات قارچی در دهان منجر شود.

این فوق تخصص ریه تاکید کرد: با وجود تمام این عوارض، این داروهای استنشاقی، کم‌خطر و بسیار موثر در کنترل بیماری‌ها هستند و اگر پزشک مصرف دارو را تجویز کرده است بیماران می‌توانند با خیال راحت و تا زمانی که پزشک دستور داده این دارو را به‌صورت مرتب و دقیق استفاده کنند.

وی تصریح کرد: بسیاری از بیماری‌های ریوی مزمن بوده و با قطع دارو علائم آن عود می‌کند، این داروهای کم‌خطر حتی برای کودکان و زنان باردار نیز تجویز می‌شود.