به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر اسدالله رجب با بیان این مطلب افزود: با توجه به مشکلات و دغدغه‌های زندگی و معیشتی، استرس در میان مردم نفوذ کرده و مشاهده ‌می‌کنیم هر فردی به نوعی مضطرب است که این عامل از مهمترین علل ابتلا به دیابت است.

وی با بیان اینکه استرس باعث ‌می‌شود، قند خون مختل شده و افراد تغذیه نادرست و فعالیت جسمانی کمتری داشته باشند، اظهار کرد: افراد باید شرایط زندگی و امکانات موجود را با سال‌های دور مقایسه کنند و به این باور برسند که بسترهای بهداشتی و رفاهی و غیره بهتر شده است و کمتر دچار استرس شوند.

رجب ادامه داد: در حال حاضر حدود ۱۲ درصد جمعیت بالای ۲۰ سال مبتلا به بیماری دیابت نوع دو هستند و بیش از نیمی‌‌ از آنها اطلاعی از بیماری خود ندارند.

وی، دیابت را بیماری کشنده و خاموش بیان کرد که روی سایر اعضای بدن نفوذ کرده و تخریب کننده است.

رئیس انجمن دیابت ایران به مردم توصیه کرد: استرس را به خود راه ندهند، حتما صبحانه کامل بخورند و شام را تا قبل از ساعت پنج میل کرده و از این ساعت به بعد از خوردن مواد غذایی حاوی نشاسته و کربوهیدرات مانند نان، برنج، ماکارونی، سیب زمینی و … بپرهیزند.

رجب، مصرف میوه و سبزیجات را در کنترل دیابت موثر دانست و گفت: علاوه بر تغذیه درست، فعالیت جسمی‌ روزانه به مدت ۲۰ دقیقه برای پیشگیری و کنترل دیابت ضروری است.(ایرنا)