به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از وبدا، دکتر پیرحسین کولیوند در نشست خبری که به دعوت باشگاه خبرنگاران جوان امروز برگزار شد، به تشریح اقدامات سازمان اورژانس کشور در زلزله کرمانشاه پرداخت و گفت: با توجه به اینکه برای مراسم اربعین امکانات خوبی در مرزها داشتیم، پس از وقوع زلزله در کرمانشاه به سرعت ۱۰۰ تیم واکنش سریع ما به مناطق زلزله‌زده اعزام شدند. همچنین در ادامه تمام امکاناتی که لازم بود نیز به منطقه اعزام شد و دستگاه‌هایی که از آنها درخواست همکاری داشتیم به خوبی با ما همکاری کردند.

سرپرست سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه در زلزله کرمانشاه اورژانس رکوردهای خوبی به ثمر رساند، گفت: به برکت مراسم اربعین حسینی و امکاناتی که در مرزها داشتیم، پس از اعزام آنها به مناطق موفق شدیم در کمتر از ۲۰ ساعت ۷۳۵۰ مصدوم را به صورت زمینی و هوایی از مناطق اعزام کنیم و در دقایق اولیه پس از طلوع آفتاب نیز از ظرفیت اورژانس هوایی بهره بردیم و ۲۱۶۵ مصدوم را به این صورت اعزام کردیم.

دکتر کولیوند ادامه داد: همچنین طی سه روز، ۱۹۳۰ عمل جراحی انجام دادیم که خود رکورد جدیدی است. در این عمل‌ها پیوندهای عضوی انجام شد که الحمدالله همه این پیوند عضوها موفقیت‌آمیز بود و این یعنی همه به موقع رسیدند و همچنین شرایط انتقال مصدومان قابل قبول بود.

به گفته وی، همچنین ۴۴۴ مصدوم از کرمانشاه به تهران و البرز اعزام شدند و ۱۲۵ نفر از مصدومان به صورت هوایی و زمینی به همدان منتقل شدند.

سرپرست سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه در زمان امدادرسانی به مناطق زلزله‌زده از نظر دارو و تجهیزات کمبودی وجود نداشت، به راه‌اندازی بیمارستان‌های صحرایی در این مناطق اشاره کرد و گفت: در ساعات اولیه روز بعد از زلزله بیمارستان صحرایی در سرپل ذهاب را راه‌اندازی کردیم و تا ظهر نیز این بیمارستان‌ها در ثلاث باباجانی و اسلام آباد نیز برپا شده‌اند. یکی از دلایلی که بیمارستان‌ها مستقر شدند این بود که روزهای آخر خدمت‌رسانی به زائران اربعین بود و آنها در حال جمع آوری و بازگشت به دانشگاه‌های مربوطه خود بودند و از همین رو سریع آنها را به مناطق زلزله زده اعزام کردیم.

دکتر کولیوند همچنین از اقداماتی که در بیمارستان‌های صحرایی انجام شد، اشاره کرد و گفت: در بیمارستان صحرایی سرپل ذهاب عمل جراحی پیوند دست انجام دادیم که یک کار بزرگ محسوب می‌شود.

وی همچنین با اشاره به همکاری سایر دستگاه‌ها نیز اظهار کرد: انتقال ۷۳۵۰ مصدوم کار بسیار مشکلی است و ارتش پادگان ابوذر را در اختیار ما قرار داده بود و بالگردهای ما به سرعت از آنجا اعزام می‌شدند. همچنین از ورزشگاهی که در نزدیکی درمانگاه وجود داشت، هر ۵ دقیقه یک بالگرد حرکت می‌کرد. برخی از آنها ۱۵ – ۲۰ مصدوم و برخی دیگر ۵ تا ۷ مصدوم اعزام می‌کردند. همچنین بالگردهای فرماندهی ارتش و سپاه نیز برای جابه‌جایی مصدومان به کمک ما آمدند و در واقع اوج همکاری و همکفری را بین دستگاه‌ها دیدیم.

سرپرست سازمان اورژانس کشور در مورد وضعیت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در مناطق حادثه دیده گفت: در کمتر از ۲۰ ساعت به شرایط پایدار بهداشت و درمان رسیدیم و علاوه بر مراجعاتی که مصدوم بودند، افراد دیگری که به خاطر شرایط منطقه ممکن بود به خاطر شرایط منطقه دچار بیماری‌های دیگر بشوند نیز به ما مراجعه می‌کردند و خوشبختانه با این حال دچار مشکل نشدیم و تا تاریخ ۷ آذر به ۶۵ هزار نفر که به مراکز درمانی مراجعه می‌کردند، خدمات ارائه دادیم و همه این خدمات هم رایگان بود و تا امروز حتی یک قلم دارو، خون و فرآورده‌های خونی کم نیامدند و همچنان ارائه خدمات پزشکی ادامه دارد و دارو و تجهیزات به همراه پزشکان به روستاها اعزام می‌شوند و خدمات لازم را ارائه می‌دهند.

دکتر کولیوند به شیوه مناسب اعزام مصدومان اشاره کرد و گفت: خدا را شکر توانستیم از تلفات بعدی جلوگیری کنیم و حتی یک نفر از مصدومان در زمان اعزام فوت نشد و این به معنی اعزام به موقع مصدومان و استاندارد آنهاست.

وی افزود: تمام اینها به هماهنگی بین معاونت‌های مختلف وزارت‌خانه سایر دستگاه‌ها برمی‌گردد و باید از همه همکارانم تشکر کنم که پس از حضور ۲۴ روزه در مرزها برای مراسم اربعین برای این حادثه هم آمدند.

سرپرست سازمان اورژانس کشور در ادامه به خدمات روحی و روانی به زلزله‌زدگان هم اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از کارهایی که برای آسیب‌دیدگان می‌توانستیم انجام دهیم، حمایت‌های روحی و روانی بود که خیلی سریع توانستیم این کار را انجام دهیم و تیم‌های مختلفی برای این کار اعزام شدند و الحمدالله موفق عمل کردند. خدا را شکر مردم از ما تشکر می‌کردند و هرکدام از همراهان بیماران چه در مراکز درمانی مناطق و چه در استان‌های دیگر به ملاقات بیمارانشان می‌رفتند، از ما گلگی نداشتند زیرا تمام امکاناتی که مدنظرشان بود، تدارک دیده شده بود.

دکتر کولیوند تاکید کرد: این آمادگی برای حادثه کرمانشاه ناشی از برنامه‌ریزی برای مراسم اربعین بود که در آن ۷ اصل و ۳۳ سیاست را در نظر گرفته بودیم و تمام دانشگاه‌های پزشکی برهمین اساس در آمادگی بودند و این کار باعث شد که در بحران موفق عمل کنیم.

سرپرست سازمان اورژانس کشور در ادامه به خدمات این سازمان در مراسم اربعین‌حسینی اشاره کرد و گفت: ما برای اربعین ۸ بیمارستان صحرایی در ۴ مرز مستقر کردیم و علاوه بر آن یکی از کارهایی که در این مراسم انجام دادیم و به خوبی هم نتیجه داد، استفاده از متخصصان و فوق‌تخصصانی بود که در مرزها به ساکنان مناطق نیز خدمات فوق‌تخصصی ارائه می‌دادند و بسیاری از متخصصان عمل‌های جراحی هم انجام دادند. همچنین تعداد زیادی از مردم از خدمات اورژانس، دیالیز و دندانپزشکی هم بهره بردند.

دکتر کولیوند به حضور اورژانس در داخل کشور عراق اشاره کرد و گفت: نماینده‌های ما در کربلا، نجف، کاظمین و سامرا حضور داشتند.

وی همچنین اضافه کرد: برای مراسم اربعین دو هواپیما برای اعزام مصدومان در نظر گرفته بودیم که این هواپیماها در زمان زلزله کرمانشاه هم کمک زیادی کردند و توانستیم مصدومان را با آنها به تهران منتقل کنیم. به محض اینکه بیماران را از عراق به خاک ایران منتقل می‌کردیم اگر شرایط آنها پایدار بودیم، بیمارها را به شهرهای خودشان اعزام می‌کردیم که این کار محسنات خوبی برای ما داشت که از جمله آنها این بود که همراهان بیماران در جاده‌ها تردد نمی‌کردند و همین‌طور حضور بیماران در شهرهای خودشان باعث آرامش خودشان نیز می‌شد.

دکتر کولیوند همچنین درباره برنامه‌های سازمان اورژانس برای خرید بالگردهای دید در شب گفت: در زلزله کرمانشاه کار ما معطل اورژانس هوایی نشد و در ساعات اولیه پیش از طلوع آفتاب آمبولانس‌ها و اتوبوس آمبولانس‌ها آغاز به کار کردند و موفق هم بودند، اما واقعیت این است که به بالگردهای دید در شب احتیاج داریم و با نمایندگان مجلس نیز در این رابطه صحبت کردیم تا شرایطی برای تهیه این بالگردها ایجاد کنند. چنین بالگردهایی علاوه بر مواقع بحرانی مانند زلزله، در حوادث جاده‌ای هم به کار ما می‌آیند. به عنوان مثال در تهران که شب‌ها هم ترافیک هم وجود دارد نیاز به اعزام فوری داریم، اورژانس هوایی کمک زیادی به ما می‌کند.

سرپرست سازمان اورژانس کشور اضافه کرد: برای این کار به حمایت‌های مجلس نیاز داریم و با توجه به اینکه به تعیین و تکلیف بودجه نزدیک می‌شویم امیدواریم که به این مساله توجه کنیم.