سمانه نجارزادگان، خبرنگار طبنا(خبرگزاری سلامت): در این زمینه با زائران حسینی که تجربه این سفر را داشته‌اند و برای سایر زائران توصیه‌هایی دارند، به گفت‌وگو نشسته‌ایم؛ ملیحه خانم یکی از زائران حسینی است که حدود ۵۵ سال سن دارد. او می‌گوید امسال سال سومی است که مشرف به کربلا می‌شود اما همچنان این سفر برایش تازگی دارد و در طول سال روز شماری می‌کند تا این روز فرا رسد.

در حال صحبت کردن بود که ناگهان اشک از گوشه چشمان جاری شد و گفت: «حیف امسال حاج محمود نیست تا مرا همراهی کند». زن محکم و استواری به نظر می‌رسد سریع اشکانش را پاک می‌کند و ادامه می‌دهد:« درست است که حاج محمود نیست اما او جانباز جنگ بود و می‌دانم که به خاطر اینکه مرد خوش قلب و درستکاری بود و عاشق امام حسین او هم در این سفر همراه من است» .

با وجود دردهایی که داشت ‌، می‌گوید:« خدا را شکر  این تقدیر من محسوب می‌شود کربلا سرزمینی است که در بدو شروع و نزدیک شدن به بین الحرمین قلبت تندتر می‌زند و احساس می‌کنی گویا تو دعوت شده‌ای تا در اینجا به آرامش بررسی؛ فارغ از مشکلات و سختی‌هایی که در زندگی داشته ایم»

او اضافه می‌کند: باید آدم صبوری باشی تا بتوانی پیاده عازم این سفر شوید بلاخره هرچیزی سختی خودش را دارد در مسیر راه ممکن است با سردی و گرمی هوا مواجه شوید یا حتی گرد غبار؛ بنابراین توصیه‌ می‌کنم لوازم ضروری مثل پتو، ماسک فیلتر دار، لباس گرم، خرما، کشمش و در صورتی که دارو مصرف می‌کنید حتما آنها را به همراه داشته باشید چراکه برخی از داروها کمیاب و گران هستند و برای مدارک و پول، بهتر است یک کیف کوچک یا کیسه پارچه‌ای که بشود آن را به گردن بیاویزید همراه داشته باشید.

نرم‌افزارهای مخصوص اربعین

حامد،شهروند تهرانی یکی دیگر از زائران امام حسین است که سال گذشته با پای پیاده به کربلا رفته است. پسر کم حرفی به نظر می رسد و مدام گوشی همراه خود را نگاه می‌کند. او می‌گوید: «مگر می‌شود عزدار حسین باشی، لباس مشکی به عشق حسین بر تن کنی و دلت نخواهد در مراسم اربعین آقا حسین در کربلا حضور داشته باشی؟» گلویش را صاف می‌کند و با صدای رسایی می‌گوید: «هم سن و سال‌های من باید شرف، صداقت، آزادگی و مردانگی‌حسین را نه تنها در رفتار بلکه در عمل نیز نشان دهند».

وی بیان می‌کند: زائرین می‌توانند چند نرم افزار مخصوص اربعین روی گوشی‌هایشان که اطلاعاتی درباره راه‌ها، معرفی موکب‌ها و حتی اعمال اربعین دارد به همراه داشته باشند، همچنین بد نیست یک سیم‌کارت از اپراتورهای عراقی داشته باشند که چنانچه مشکلی ایجاد شد، از آن استفاده کنند. اگرچه سیم‌کارت‌های کشور خودمان هم در مسیر آنتن دارند، البته امکان استفاده از وای فای در طول مسیر فراهم شده و سیم‌کارت های عراقی هم نت دارند که با خریداری بسته های اینترنت می‌توانید با هزینه  کمتری از اینترنت همراه استفاده کنید.»

موکب‌‌های اصلی را بشناسید

مهسا، زائر ۲۰ ساله امام حسین است، او امسال برای بار دوم عازم سفر است؛ مهسا می‌گوید:«در مسیر اصلی پیاده‌روی زائران حسینی که ۸۲ کیلومتر طول دارد موکب‌های فراوانی برای پذیرایی از زائران وجود دارد که مهم‌ترین آنان موکب ستاد بازسازی عتبات عالیات و موکب‌های امام رضا(ع) است که علاوه بر آنان اهالی هر منطقه‌ای که در مسیر پیاده روی زائران قرار دارند نیز مبادرت به برپایی موکب کرده‌اند و با ارائه خدمات رفاهی زائران را در طول مسیر به سمت کربلای معلی یاری می‌کنند.حال و هوای کربلای معلی در آستانه اربعین حسینی توصیف نشدنی است و در هر کوی و برزنی در سرتاسر این شهر نوای حسین حسین به گوش می‌رسد.»

کربلا دیار عشق و ایثار است و با هرکس که گفتگو می کنی تنها عشق می بینی و محبت؛ نسترن دختر ۳۰ ساله و دانشجوی رشته دندانپزشکی است، او قرار است دو روز دیگر با همکلاسی‌هایش راهی سرزمین و دیار عشق شود. بسیار از سفرش خوشحال است، او می‌گوید: «نذر سلامتی پدرش پیاده روی اربعین کرده است. او تجربه سفر به کربلا را تاکنون نداشته و همین حس دلدادگیش به امام حسین را چندین برابر کرده؛ او می‌گوید قصد دارد از این پس هر ساله در این حماسه ملی شرکت کند و به دشمنان اسلام نیز ثابت کند که شیعیان دست در دست هم داشته و در مقابل فسق و جور ایستاده‌اند. این مراسم تجدید میثاق با پیامبر اسلام و اهل بیت مکرمش است به ویژه امام علی، امام حسن و امام حسین و حضرت زهرا و امیدوارم که زیارتمون قبول درگاه عهدیت قرار گیرد.»