به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر ساغر افزود: در کنگره امسال ۱۵ مهمان خارجی از کشورهای منطقه به همراه نمایندگانی از انجمن‌های بین‌المللی معتبر اروپایی در رشته‌های مختلف زنان و مامایی حضور دارند.

وی با اشاره به موضوعات مورد بحث در کنگره امسال گفت: موضوعات مختلفی از جمله زایمان‌ها و حاملگی‌های پرخطر در قالب سخنرانی و برپایی کارگاه مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

وی از برپایی کارگاه سونوگرافی زنان و مامایی با سخنرانی اساتید بین‌المللی خبر داد و افزود: خوشبختانه در موضوع درمان نازایی مساله اعزام بیمار به خارج از کشور سال‌های سال است که منتفی شده و حتی از این محل واردات ارز برای کشور داریم.

صالح پور توضیح داد: خوشبختانه در حال حاضر با توجه به هزینه‌های پایین درمان ناباروری در ایران بیمارانی از کشورهای منطقه و حاشیه خلیج فارس و همچنین ایرانیان مقیم اروپا، آمریکا و کانادا برای درمان ناباروری به ایران می‌آیند.

وی در عین حال موضوع پوشش بیمه‌ای برخی درمان‌های ناباروری را مورد اشاره قرار داد و گفت: چالش دیگری که در این حوزه با آن مواجه هستیم محدودیت در واردات دارو و انجام برخی آزمایش‌ها است.

وی با تاکید بر اینکه بهترین حالت برای پیشرفت کشور در این حوزه ایجاد میدان رقابت است، افزود: با بستن مسیر واردات دارو نمی‌توان به پیشرفت در این حوزه کمک کرد.

صالح پور از وجود ۷۰ مرکز درمان ناباروری در کشور خبر داد و گفت: هزینه‌های درمان ناباروری در مراکز دولتی خیلی پایین است به طوری که درمان IVF  بدون دارو حداکثر یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان می‌شود که اگر زوجین شامل بسته درمان ناباروری باشند این هزینه خیلی کمتر خواهد شد.

به گفته صالح پور، میزان شیوع ناباروری در جمعیت عادی کشور ۱۳ درصد است که متاسفانه این میزان رو به افزایش است.(مهر)