به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل،‌ وقتی افراد احساس سیری می‌کنند، دست از غذا خوردن برمی‌دارند و بدین ترتیب چاق نمی‌شوند و حتی می‌توانند وزن کم کنند. در حال حاضر داروهایی در بازار وجود دارد که با چاقی مبارزه می‌کنند اما روش دستکاری سلول‌های مغزی، فرد را سریع‌تر به هدفش که لاغر شدن و لاغر ماندن است می‌رساند.

دانشمندان دانشگاه آبردین سلول‌هایی در مغز یافتند که با بررسی اطلاعات دریافتی از روده‌ها متوجه مقدار غذای مصرف‌ شده می‌شوند و سپس به فرد احساس سیری می‌دهند. این محققان می‌گویند، با «فعال کردن» این سلول‌ها –به نام عصب‌های POMC- می‌توان همان اثر هورمون سیری را در بدن به جای گذاشت و اشتها را کنترل کرد. با این روش می‌توان جلوی چاقی افراد را گرفت و این بحران جهانی را کنترل کرد. بنابر آمار مشخص شده، تا سال ۲۰۴۵، ۲۲درصد از افراد دنیا، چاق خواهند بود.

این یافته می‌تواند در تولید داروهای مربوط به کنترل چاقی تحولی ایجاد کند. داروهای فعلی با کنترل مقدار ترشح انتقال‌دهنده عصبی سروتونین، اشتها را سرکوب می‌کنند اما به دلیل اینکه این هورمون، کاربردهای دیگری برای بدن دارد، عوارض جانبی ناخواسته‌ای روی فرد می‌گذارد.  اما با استفاده از روش تحریک سلول‌های مغزی می‌توان دارویی تولید کرد که فقط اشتهای فرد را هدف بگیرد.

افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق‌اند، به دلایل مختلف پراشتها نیز هستند. مغز آنها هنگام غذا خوردن کمتر احساس رضایت کرده و آنها را به خوردن غذای بیشتری تشویق می‌کند. اما با استفاده از دارویی که روی مغز آنها اثر بگذارد، نتیجه بسیار بهتری می‌توان گرفت.

به گزارش طبنا، کاهش وزن می‌تواند افراد را از خطر ابتلا به دیابت نوع۲، ناراحتی‌های قلبی، سکته مغزی و سرطان دور نگه‌دارد. بدین ترتیب این یافته، می‌تواند سلامت جامعه را بهبود بخشد.

مترجم: نادیا زکالوند