به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، اختلال اوتیسم مشکلی مرتبط با رشد مغز است که بر نحوه درک فرد و برقراری ارتباط وی با دیگران تاثیر گذاشته و موجب بروز مشکلاتی در تعامل و روابط اجتماعی وی ‌می‌شود.

«آنی ژیانگ»، سرپرست تیم تحقیق از موسسه تحقیقاتی کایسر کالیفرنیا، در این باره ‌می‌گوید: «تحقیقات نشان ‌می‌دهد ریسک ابتلا به اوتیسم با دیابت نوع۱، نوع۲ و دیابت بارداری مرتبط است.»

نتایج نشان داد ریسک اختلال اوتیسم در کودکانی که در رحم مادر در معرض دیابت نوع۱، دیابت نوع۲ و دیابت بارداری مادر تا ۲۶ هفته بارداری قرار گرفته‌اند در مقایسه با نوزادان دیگر به مراتب بیشتر است.

ژیانگ در ادامه ‌می‌افزاید: «شدت دیابت مادر و زمان قرارگیری نوزاد در معرض آن (اوایل بارداری یا اواخر بارداری) با ریسک ابتلا به اوتیسم در کودکان مادران مبتلا به دیابت مرتبط است».

این مطالعه شامل داده‌های مربوط به ۴۱۹,۴۲۵ کودکی بود که بین هفته‌های ۲۸ تا ۴۴ بارداری از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۲ متولد شده بودند.

با توجه به این مطالعه در صورت وجود دیابت در مادر، اقدامات پیشگیرانه قبل از بارداری ضروری است. کاهش وزن و کنترل گلوکز خون مهمترین روش برای کاهش اثرات دیابت بر مادر و فرزند است.

اوتیسم یک اختلال عصبی است که عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار ‌می‌دهد. این معلولیت رشدی معمولا در سه سال اول زندگی به طور کامل آشکار ‌می‌شود. معمولا این سه سال اول، دوره طلایی قلمداد ‌می‌شود و چنانچه در این دوره مربیان و والدین کودک این عارضه را شناسایی کنند و در صورت درمان و رسیدگی ‌می‌توان کودک را به مدرسه فرستاد و مهارت‌های زیادی را به او آموخت.(مهر)