دکتر حسن قجاوند در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: ۳۰ فروردین برابر با روز آزمایشگاهیان است و به مناسبت این روز آزمایشگاهیان در سراسر کشور مراسم خاصی برگزار خواهند کرد، اما برنامه اصلی در بیمارستان قلب تهران با همکاری همه انجمن‌های آزمایشگاهی و نظام پزشکی برگزار می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به مشکلات جامعه آزمایشگاهی اضافه کرد: آزمایشگاههاامروزه دارای چالش هایی است که هر روز هم تعداد و شدت این چالش هاافزوده می‌شود.

قجاوند تصریح کرد: تنها چالشی که توانستیم در آن پس از مدت‌ها به نتیجه دست پیدانماییم شامل شدن این شغل در زمره مشاغل سخت و زیان آور درجه ۲ بوده است که متاسفانه علی‌رغم گذشت بیشتر از یک سال از این مصوبه هیات دولت اکثر دانشگاه‌های علوم پزشکی از اجرای آن امتناع ورزیده اند.

نایب رییس انجمن آزمایشگاهیان بالینی کشور با اشاره به قانون ارتقای بهره وری کارکنان بالینی گفت: در سال گذشته وزیر بهداشت دستور ابلاغ این قانون را داد، اما این قانون برای اصلاح به هیات دولت رفت و در آنجا هم به بهانه عدم کفایت مستندات بامخالفت روبرو گشت و تا امروز این قانون مسکوت مانده است.

وی اظهارداشت: آزمایشگاه رشته بالینی است و کارکنان در نمونه‌گیری ها مستقیما با بیمار در ارتباط هستند و قانون ارتقای بهره‌وری هم بر همین اساس بوده که کارکنان بر بالین بیمار باشند که همینگونه هم بوده است. از نظر مسوولان وزارت بهداشت که در این زمینه می‌توانند نظر تخصصی بدهند با کارشناسی که انجام شد قبول کرده بودند که این رشته می‌توانست در این قانون قرار بگیرد، اما دولت فعلا موافقت ننموده است.

قجاوند اضافه کرد: با این حال جامعه آزمایشگاهیان کشور (جابک) برای اینکه بتواند این قانون را به تصویب برساند با دفتر معاونت ریاست جمهوری مکاتبه‌ای‌هایی را داشته است، اما نامه معاون اول رییس جمهور درباره این درخواست به وزارت بهداشت همچنان بی‌جواب مانده است.