به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، فرید براتی سده در حال حاضر ۳۸ هزار معتاد متجاهر در سراسر کشور تحت پوشش خدمات کاهش آسیب مانند توزیع سوزن و سرنگ برای پیشگیری از تزریق مشترک و جلوگیری از سرایت بیماری‌های عفونی واگیر قرار دارند.

وی افزود: خدمات کاهش آسیب اعتیاد باید قبل از ورود معتادان متجاهر به مراکز نگهداری درمان و کاهش آسیب، موسوم به ماده ۱۶ باید توسعه پیدا کند تا ورودی این مراکز کاهش یابد.

رئیس مرکز درمان اعتیاد بهزیستی کشورمعتاد متجاهر به معتادی اطلاق می شود که به صورت آشکار اقدام به مصرف یا حمل مواد کند.

وی ادامه داد: خدمات کاهش آسیب اعتیاد هم اکنون نیز وجود دارد اما کامل نیست و باید وسعت پیدا کند بطورمثال مراکز کاهش آسیب (DIC) وجود دارد اما استفاده کنندگان از خدمات آن، ثابت هستند.

براتی سده خاطرنشان کرد: لازم است معتادانی که در مراکز سرپایی یا پاتوق‌ها هستند نیز از این خدمات استفاده کنند و نیاز به راه‌اندازی خدمات کاهش آسیب موبایل سنتر یا همان پرتابل (خدمات سیار) است.

وی ادامه داد : تعداد شلتر(پناهگاه) و مدت دسترسی به خدمات، باید افزایش یابد. اکنون زمان اقامت معتادان متجاهر درمراکز ماده ۱۶، سه تا ۶ ماه است که بعد از آن از خدمات پس از خروج نیز بهره‌مند نمی‌شوند.

رئیس مرکز درمان اعتیاد بهزیستی کشور اظهار داشت: ارائه خدمات پس از خروج از مراکز ماده ۱۶ ، فقط برعهده بهزیستی نیست و نهادهایی مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، وزارت رفاه و به ویژه شهرداری‌ها در ارائه این خدمات باید همکاری کنند.

براتی سده افزود: آمار مشخصی از معتادان متجاهر در دست نیست اما ۳۸ هزار معتاد متجاهر در کشور تحت پوشش خدمات کاهش آسیب هستند.

وی یادآور شد: برای این افراد پس از خروج از مراکز ماده ۱۶ باید خدمات مختلفی مانند تامین مسکن و به ویژه بیمه سلامت ارائه شود.

رئیس مرکز درمان اعتیاد بهزیستی کشور گفت: هم اکنون یک‌صد شلتر (پناهگاه) برای معتادان در کشور وجود دارد که باید تعداد آنها را افزایش دهیم چراکه در برخی شهرستان‌ها اصلا شلتر وجود ندارد؛ تفاوت شلتر با گرم‌خانه این است که گرم‌خانه‌ها، طیف بیشتری مانند کارتن‌خواب‌ها و افراد غیرمعتاد را تحت پوشش می‌دهند اما شلترها فقط معتادان بی‌خانمان که مواد مصرف می‌کنند را تحت پوشش قرار می‌دهد.

براتی سده اضافه کرد: همچنین ساعت فعالیت مراکز کاهش آسیب (DIC) هم اکنون از ساعت ۹ صبح تا ۳ بعدازظهر است که مقرر شده این ساعات افزایش یابد؛ از سوی دیگر ساعت فعالیت شلترها از ساعت هفت شب تا هشت صبح است بعد از این ساعت اگر به مراکز کاهش آسیب بروند فقط تا ساعت ۳ بعدازظهر آنجا هستند و بعد از آن رها می‌شوند در حالیکه نباید فرصت دهیم که آنها رها باشند و باید برای آنها برنامه داشته باشیم.(ایرنا)