به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر اکرم پورشمس در آستانه برگزاری هفدهمین کنگره گوارش و کبد ایران اظهار کرد: این کنگره ۳۰ آبان تا ۳ آذرماه سال‌جاری( ۲۱ تا ۲۴ نوامبر) در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود که سه شنبه ۳۰ آبان عمدتا به مباحث مربوط به کبد و سایر روزها‌به مباحث مرتبط با گوارش اختصاص دارد.

وی با اشاره به ارائه جدیدترین‌ یافته‌های علمی‌در حوزه بیماری‌های گوارشی در هفدهمین کنگره گوارش و کبد ایران افزود: حدود ۱۴۲ سخنران در این کنگره حضور خواهد داشت و ۲۲ بخش به صورت پانل برگزار می‌شود که در آن گفت‌وگوهای علمی‌با حضور صاحبنظران و اساتید برجسته در این رشته‌ها‌ صورت می‌گیرد همچنین نظرات شرکت‌کنندگان و سوالات آنها‌نیز مورد بحث و گفت‌وگو قرارخواهد گرفت.

دبیر علمی‌هفدهمین کنگره گوارش و کبد ایران ادامه داد: امسال رئیس انجمن آندوسکوپی جهانی در این کنگره شرکت خواهد کرد همچنین با توجه به شیوع بیماری‌های التهابی روده و افزایش آن، رئیس انجمن اروپایی بیماری‌های التهاب روده اروپای نیز در هفدهمین کنگره گوارش و کبد ایران شرکت می‌کند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران عنوان کرد: انواع هپاتیت‌های ویروسی و دارویی، سیروز کبدی، کبد چرب، انواع سرطان‌های گوارشی اعم از سرطان روده بزرگ، معده، پانکراس، کبد و تومورهای نورواندوکرین از جمله مباحث علمی‌است که در هفدهمین کنگره گوارش و کبد ایران مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

پورشمس افزود: خونریزی‌های دستگاه گوارش، بیماری هلیکوباکتر، ریفلاکس، سندروم روده تحریک پذیر، پولیپ‌های دستگاه گوارش، عدم تحمل‌های غذایی و پزشکی مبتنی بر شرایط فرد، سرطان‌های مجرای صفراوی، تنگی مجرای صفروای، بیماری‌های پانکراس، اختلالات دفع اختلالات بلع نیز از دیگر مباحثی هستند که در هفدهمین کنگره گوارش و کبد ایران به آن پرداخته می‌شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: ۴ کارگاه آندوسکوپی، کولونوسکوپی، آندوسکوپی روده باریک و سنجش فیروز کبد در هفدهمین کنگره گوارش و کبد ایران نیز برگزار خواهد شد.