دکتر محمد جعفر فره‌وش در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، در خصوص اختلال نشخوار به تفاوت میان این اختلال و استفراغ کردن اشاره کرد و گفت: وقتی فرد دچار حالت تهوع می‌شود عضلات شکم و دیافراگم منقبض شده و فرد شروع به عق زدن کرده و استفراغ رخ می‌ دهد. هدف از استفراغ بیرون ریختن محتویات معده به بیرون است.

وی ادامه داد: اما در حالت نشخوار بر عکس استفراغ که با فشار وارد بر معده رخ می‌دهد، محتویات معده بدون فشار بر عضلات شکم و دیافراگم وارد دهان شده و فرد دوباره این مواد را جویده و قورت می‌دهد.

این فوق تخصص گوارش با بیان اینکه عمل نشخوار و دوباره جویدن غذای خورده شده در حیواناتی مانند گوسفند و گاو به دلیل کم‌کالری بودن غذای مصرفی آنها یعنی علوفه است، اظهار کرد: اما در انسان به‌طور طبیعی عمل نشخوار وجود ندارد و این حالت در افرادی که دارای اختلالات رفتاری، روانی یا اضطراب هستند، دیده می‌شود.

وی با تاکید براینکه اختلال نشخوار بیماری خاصی نیست،‌ عنوان کرد: این حالت به ندرت ممکن است در برخی بیماری‌های نادر پزشکی دیده شود اما غالبا رفتار و عادتی غلط است که فرد با انجام آن سعی در کاهش اضطراب خود دارد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: افرادی که مبتلا به سندروم نشخوار هستند ابتدا باید به متخصص گوارش مراجعه کنند زیرا گاهی این اختلال در افراد مبتلا به بیماری‌هایی مانند بیماری حرکتی مری مثل آشالازی و رفلاکس معده به مری مشاهده می‌شود.

وی تاکید کرد: این اختلال اگر همراه بیماری‌ خاصی نباشد تنها نوعی اختلال رفتاری است که باید با مراجعه به روانشناس و گاهی با تجویز داروهای ضد اضطراب حل شود.