به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از وبدا دکتر صادق محبی، با بیان اینکه مبحث پدافند غیر عامل اگر چه از حوزه نظامی آغاز شد اما کار کرد آن تمام شئون فردی و اجتماعی انسان را در بر می گیرد، اظهار کرد:  جمله معروف «پیشگیری قبل از درمان» عصاره  وجودی و تعریف تمام و کمال حوزه پدافند غیر عامل است.

وی گریزی هم به یکی از مهمترین جنبه‌هایی مستتر مانده در پدافند غیر عامل که آنرا “چینش موزائیکی سیستم برای چابک و توانمندسازی حوزه پدافند غیر عامل” می نامیم ، اشاره کرد و  گفت:  هر سیستم باید توانمندی این را داشته باشد که در شرایط دشوار و بحران فارغ از وابستگی به مرکز و محور راهبری سامانه اصلی بتواند از پس چالش‌ها بر آید.

وی تصریح کرد: لازمه رسیدن به چنین هدفی، انجام مطالعات متکی به مانورهای واقعی و به اصطلاح در مقیاس یک به یک است که امیدواریم این اتفاق رنگ عملیاتی بخود بگیرد.

محبی درباره حوزه پدافند غیر عامل سازمان غذا و دارو نیز عنوان کرد:  ما بطور دائم، رصد و پایش فرآورده‌های دارویی، آرایشی و بهداشتی و غذایی را چه از منظر کمی و چه کیفی انجام داده و مراقبت می کنیم تا خللی در چرخه تامین و توزیع آنها ایجاد نشود.

دبیر کمیته پدافند غیر عامل سازمان غذا و دارو با اشاره به  اختصاص بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون تومان سازمان غذا و دارو برای تامین دارو و فرآورده‌های سلامت که در  اختیار معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌های دخیل در مراسم معنوی راهپیمایی بزرگ اربعین قرار داده است ،از زائرین حسینی خواست در طول سفر تمام جوانب بهداشتی و ضرورت‌های سلامت  را از مصرف غذا گرفته تا بهداشت فردی رعایت کرده و در صورتی که دارویی توسط پزشک برای آنها تجویز شده است حتما آنرا همراه داشته باشند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: افزایش آگاهی خود مردم در این خصوص و عدم استفاده از محصولات غیراصیل و خارج از چرخه مورد تائید سازمان غذا و دارو حتما کمک شایانی به تامین سلامت آنها خواهد کرد.