گزارش خبرنگار طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه مراسم روز خبرنگار در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه خبر خوبی برای مردم و رفع نگرانی‌های آنها با توجه به شرایط اقتصادی دارید، اظهار کرد: امشب آقای رئیس‌جمهور خبر خوب را به مردم اطلاع می‌دهند.

وی با بیان اینکه در دولت دوازدهم داروها و کالاهای اساسی با نرخ دولتی در اختیار تولیدکنندگان و مردم قرار می‌گیرد،افزود: در این زمینه تمهیداتی پیش‌بینی شده تا مردم به زحمت نیفتند، البته نمی‌توان تضمینی کرد که تخلفی به وجود نیاید.

وزیر بهداشت یادآور شد: مردم می‌توانند مشکلات و تخلفاتی را که در بخش دولتی یا خصوصی به وجود می‌آید از طریق تماس با سامانه ۱۹۰ اطلاع دهند.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه باید مراقب افرادی که اضطراب دارند و می‌خواهند داروها و تجهیزات‌شان را برای یک سال آینده به نوعی احتکار کنند،  عنوان کرد: موضوع حائز اهمیت این است که مردم برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی و … به رنج و زحمت نیافتند و مطمئن باشند که با نظم و انضباط مشخصی این اقلام توزیع خواهند شد.

هاشمی تاکید کرد: اطمینان می‌دهم که جریان تامین و توزیع دارو، تجهیزات پزشکی و … از  نظم و انضباط صحیحی برخوردار باشد و از همه خواهش می‌کنم که به ما اعتماد کنند و عجله‌ای نداشته باشند  چرا که خود بی‌اعتمادی و عجله منجر به بی‌نظمی می‌شود و همین موضوع کار را سخت می‌کند.

وی ادامه‌ داد: خوشبختانه تاکنون وضعیت به صورت منظم پیش رفته است و بعد از این هم با آمادگی کار را پیش می‌بریم و حتما تولید کنندگان، وارد کنندگان، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و بیمه‌ها هم کمک می‌کنند تا با دغدغه‌ کمتری این مسیر را طی کنیم.

وزیر بهداشت عنوان کرد: توریسم درمانی یک فرصت خوب برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان دارو و تجهیزات پزشکی است چراکه ظرفیت خالی در صنعت دارو و تجهیزات برای صادرات داریم.

هاشمی با بیان اینکه در حوزه ارز و ارائه تسهیلات برای شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی، مکانیسمی جهت کاهش خطاها پیش‌بینی شده است، گفت: در دوره‌ای رئیس‌جمهور و معاون اول گفتند برای هر کالایی ارز ۴۲۰۰ تومانی در نظر گیرند که در آن یکی، دو ماه ممکن بود تصمیمات ناصحیح در ثبت سفارشات اقلام توسط وزارت صنعت‌، معدن و تجارت انجام شود، ولی جدیداً مسئولیت این قضیه برعهده وزارت بهداشت گذاشته شده است.

وی ادامه داد: گروه اولی که قرار است ارز دولتی در اختیار آنها قرار گیرد  مواد اولیه و داروی بیماران است و تجهیزات پزشکی که به‌طور کلی ۵ هزار قلم دارو و ۲۲ هزار قلم تجهیزات پزشکی را شامل می‌شود،  بنابراین کار ما سخت است چراکه باید تلاش کنیم چندین هزار قلم دارو فراهم باشد که لیست نهایی در این زمینه فردا تحویل وزارت صنعت‌، معدن و تجارت می‌شود.