به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، فرید براتی سده با بیان اینکه تا الان سه برنامه استراتژیک در حوزه ایدز در کشور طی شده است، گفت: در حال حاضر در برنامه استراتژیک چهارم درمان و کاهش آسیب بیماری ایدز در کشور هستیم. در این برنامه سازمان بهزیستی هم موظف به همکاری بوده  و هم حمایت‌های لازم را از افراد مبتلا و خانواده‌هایشان در قالب باشگاه‌های مثبت به عمل بیاورد، اما اعتباری برای تامین هزینه‌های «باشگاه‌های مثبت»، براساس آنچه در برنامه استراتژیک چهارم آمده پرداخت نشده است.

وی با بیان اینکه چندین میلیارد تومان بودجه برای این بخش در نظر گرفته شده بود که تا کنون پرداخت نشده است، اظهار کرد: تا امسال هم از منابع سازمان بهزیستی که آن را از سازمان برنامه و بودجه دریافت می‌کردیم، اقداماتی را در خصوص بیماران HIV انجام می‌دادیم، اما اگر وضعیت به همین منوال باشد مانند وزارت بهداشت که امسال باشگاه‌های مثبت ایدز خودش را تعطیل کرد و همه را به سمت‌ ما سوق داد ما هم مجبور می‌شویم که از سال آینده مراکز کاهش آسیب را تعطیل کنیم.

معاون پیشگیری و درمان مرکز درمان سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر اینکه اگر اعتباری برای برنامه‌های ایدز مصوب در برنامه چهارم پرداخت نشود مجبور می‌شویم خودمان را از این برنامه خارج کنیم، تصریح کرد: این اعتبارات را باید مسئولان مربوطه در وزارت بهداشت می‌گرفتند و به ما تحویل می‌دادند، اما دوستان فقط در جلسه نشسته‌ و  برنامه استراتژیک چهارم را تصویب کرده‌اند، ولی هیچ اعتباری برایش در نظر نگرفته‌اند.

وی با بیان اینکه وقتی افراد به ایدز مبتلا می‌شوند خودشان خود به خود میل به انزوا پیدا می‌کنند و خانواده‌هایشان نیز دچار مشکل می‌شوند، گفت: بنابراین باید از این افراد حمایت کنیم اما این رقم‌ها در مقایسه با هزینه حمایت‌ها فایده‌ای ندارد؛ بخشی از مشکل را ناشی از عدم پیگیری‌های مدیریت مربوطه در وزارت بهداشت می‌دانم. در وزارت بهداشت آنطور که باید به بیماری ایدز توجه نشده است. تنها در حد اینکه درمان اولیه‌ای صورت بگیرد، از نظر آنها کار انجام شده است. در حالی که دستگاه‌های دیگر هیچ حمایتی دریافت نکرده‌اند که این موضوع مشکل ایجاد کرده است. (ایسنا)