به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال نیوزتودی، ذهن آگاهی، یعنی اینکه فرد حضور ذهن داشته باشد و به تحریک‌کننده‌های بیرونی و اثر آنها روی بدن و ذهن خود کاملا توجه کند و در حالی‌ که آگاهی خود را بالا می‌برد، افکار غیرضروری و مزاحم را از خود دور ‌کند. ذهن آگاهی می‌تواند از علائم اضطراب کاسته و عملکرد شناختی را افزایش دهد و حتی واکنش سیستم ایمنی فرد را بهبود بخشد.

محققان در بررسی‌های گذشته معتقد بودند که ذهن آگاهی می‌تواند هنگام کاهش وزن هم موثر باشد و به‌تازگی محققان دانشگاه کاونتری در بریتانیا، با بررسی‌های بیشتر این یافته‌ را تایید کرده‌اند. این تحقیق بسیار مهم است. زیرا با ترفند ذهن آگاهی می‌توان رفتارهای غذایی مشکل‌ساز را درمان کرد.

این تیم تحقیقاتی، بررسی‌های خود را روی ۵۳ داوطلب که قصد کاهش وزن داشتند، انجام دادند. از این تعداد، حداقل ۳۳ نفر در کلاس‌های آموزش ذهن آگاهی شرکت کردند و یاد گرفتند که هنگام غذا خوردن، چگونه از این ترفند استفاده کنند.

پس از ۶ ماه، افرادی که حداقل سه یا چهار بار در این جلسات آموزشی شرکت کرده بودند، به طور متوسط سه کیلوگرم و افرادی که فقط یک یا دو بار، در جلسات آموزشی بودند، تنها ۰/۹ کیلوگرم، وزن کم کرده بودند. در ضمن آن دسته از افرادی که در تمام جلسات آموزش ذهن آگاهی شرکت داشتند، به طور متوسط ۵/۸۵ کیلوگرم در مدت زمان کاهش وزن، لاغرتر شده بودند.

این محققان می‌گویند: ذهن آگاهی به افراد یاد می‌دهد که راحت‌تر از هر زمان دیگر، رفتارهای غذایی خود را تغییر دهند و مدیریت کنند. این روش حتی می‌تواند اعتماد به نفس افراد را در مدیریت خود برای کاهش وزن افزایش دهد. با آموزش ذهن آگاهی به افراد جامعه، می‌توان تا حد زیادی از بحران چاقی که گریبان افراد بسیاری در دنیا را گرفته است، کم کرد. همچنین ذهن آگاهی ترفندی عالی برای حفظ سلامت جسم و روان است. این روش می‌تواند جلوی بسیاری از بیماری‌های مزمن مانند دیابت را بگیرد.

به گزارش طبنا، آموزش تمرکز و ذهن آگاهی به افراد یک جامعه کمک می‌کند که برای سبک زندگی خود، تصمیم‌های درستی گرفته و در مسیر سلامتی گام بردارند. ذهن آگاهی می تواند به راحتی رفتارهای غلط غذایی و چاقی را درمان کند.

مترجم: نادیا زکالوند