به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکترحسن موسوی چلک بر لزوم توجه به برنامه‌های پیشگیری‌محور در حوزه آسیب‌های اجتماعی و خصوصا اعتیاد تاکید و اظهار کرد: جوامع امروز با آسیب‌های اجتماعی مختلفی روبرو هستند و لذا برای رویارویی با این آسیب‌ها باید برنامه داشت.

وی از اعتیاد به عنوان یک بیماری مزمن نام برد و افزود: جامعه ما از یک بیماری مزمن به‌نام اعتیاد که ریشه بسیاری از آسیب‌های دیگر است، رنج می‌برد. بنابراین باید تدابیر لازم برای مقابله با آن اندیشیده شود.

وی با اشاره به تغییرات ایجاد شده در فضای فرهنگی خانواده‌ها در کشور گفت: متاسفانه در مجموع خانواده در کشور ما برخلاف گذشته که قوام بیشتری داشت حمایت‌های لازم را آنچنان که باید از همدیگر ندارند و همین زمینه بروز برخی آسیب‌ها را در جامعه فراهم می‌کند.

مدیرکل بازرسی و ارزیابی عملکرد سازمان بهزیستی کشور، نقش خانواده را در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و خصوصا اعتیاد تعیین‌کننده برشمرد و تصریح کرد: حمایت خانواده سبب می‌شود که فرد در شرایط خاص کمتر به سمت و سوی آسیب‌ها سوق پیدا کند.

موسوی چلک، بر لزوم افزایش اعتماد اجتماعی تاکید کرد و گفت: اعتماد اجتماعی در نتیجه صداقت و شفافیت با مردم بوجود می‌آید و اعتماد و اطمینان اجتماعی باعث افزایش امید در جامعه و متعاقب آن کاهش آسیب‌های اجتماعی در کشور می‌شود.

این مددکار با بیان اینکه امروز بیشتر از هر زمان دیگر نیازمند نشاط اجتماعی هستیم خاطرنشان کرد: اگر نشاط اجتماعی در جامعه ما افزایش یابد سلامت اجتماعی نیز در آن تا حد بسیار زیادی ارتقاء می‌یابد.

مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه شایسته سالاری مؤلفه‌ای مهم در سلامت اجتماعی است، اظهار کرد: رعایت حقوق شهروندی موجب افزایش سلامت اجتماعی می‌شود و سلامت اجتماعی مستلزم افزایش سرمایه اجتماعی است.

رئیس انجمن مدد کاران اجتماعی ایران با بیان اینکه متاسفانه در هر یک ساعت ۴۹ نفر وارد زندان‌های کشور می‌شوند گفت: در دنیا به‌ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۴۰ نفر ورودی زندان داریم اما در ایران این عدد ۲۷۰ نفر است.

وی ادامه داد: براساس اعلام مسئولان قضایی کشور ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار پرونده داریم .و این رقم برای یک کشور ۸۰میلیونی رقم بالایی است.

موسوی چلک با بیان اینکه چهار میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در کشور با معضل اعتیاد دست به گریبان هستند اضافه کرد: در کشور ما همچنان اعتیاد بعنوان اصلی‌ترین معضل و مادر بسیاری از آسیب‌های اجتماعی است ضمن اینکه در کشور ما، پرونده‌های خشونت بعد از مواد مخدر؛ بیشترین تعداد پرونده‌های محاکم قضایی است.

وی با بیان اینکه ما بیشتر به‌جای آنکه شاد باشیم؛ دنبال شادی می‌گردیم گفت: تجربه نشان داده است که از آنجا که جامعه ما فرد گرا شده در نتیجه نشاط را از دست داده‌ایم.

مشاور رئیس سازمان بهزیستی ضمن اشاره به آمار بالای طلاق با بیان اینکه به‌ازای هر ۴ ازدواج ؛ یک طلاق در کشور ثبت می‌شود ادامه داد: متاسفانه در کشور ما بیش از  ۶۶ هزار فرد آلوده به ویروس ایذر وجود دارد.

موسوی چلک با اشاره به خطرات ایدز و تغییرات در روند ابتلا به آن گفت: متاسفانه روند ابتلا به ایدز در کشور نیز از تزریق به روابط جنسی محافظت نشده در حال تغییر است لذا باید در این زمینه اقدامات بیشتری انجام شود چرا که در غیر اینصورت در آینده با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.

مشاور رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه طبق آمار وزارت بهداشت ۶ میلیون نفر در کشور ما از مشکل افسردگی رنج می‌برند بر لزوم توجه بیشتر به نشاط اجتماعی تاکید کرد.(ایسنا)