به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر رباب انبیائی در همایش تازه های درمان سرطان پستان، گفت: امروزه درمان سرطان پستان بسیار گسترده شده است و درمان این بیماری شامل جراحی، شیمی درمانی، هورمون درمانی، تارگت درمانی و ایمون تراپی … است که بر اساس نوع تومور و میزان پیشرفت بیماری استفاده میشوند.

داروهای  نوین آیمونو تراپی که البته برای عده خاصی ممکن است کمک کننده باشند ، در تمام کشورهای دنیا از جمله کشور ما تحت پوشش بیمه نیست اما امید است با حمایت وزارت بهداشت و دولت این درمان ها راه به بیمه باز کنند.

این متخصص رادیوتراپی-انکولوژی درباره علل بروز سرطان پستان، افزود: عوامل متعددی از جمله تاخیر در فرزند دار شدن پس از ازدواج، کاهش فعالیت، عدم شیردهی به فرزند، مصرف الکل، استعمال دخانیات، قرار گرفتن در معرض اشعه، داشتن سابقه خانوادگی و … در احتمال بروز سرطان پستان نقش دارند اما نمی توان به صورت صد درصد یکی از عوامل را دلیل اصلی بروز سرطان دانست بلکه این عوامل صرفا می تواند تاثیرگذار باشد به همین دلیل به افراد به خصوص بانوان توصیه می شود پرهیز از این ریسک فاکتورها را رعایت کنند و برای غربالگری مراجعه کنند.

این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید براینکه ابتلا به سرطان پستان‌ تمام زنان‌را تهدید می کند، تصریح کرد: اگر فردی هیچ یک از ریسک فاکتورها را نداشته باشد ، نمی تواند به صورت صد درصد از ابتلا به سرطان پستان در امان بماند زیرا بسیاری از فاکتورهای تاثیرگذار ، شناسایی و شناخته نشده اند.

دبیر علمی کنگره افزود: هم چنین زنان نباید بر این باور باشند که با شیردهی به فرزندانشان از گزند سرطان در امان می مانند زیرا ممکن است آنها صرفا با شیردهی از این ریسک فاکتور در امان باشد اما سایر عوامل در وی تاثیر گذارد.

انبیائی با بیان اینکه غرلباگری به موقع می تواند باعث کشف سرطان در مراحل بسیار اولیه شود ، خاطرنشان کرد: باید زنان با رسیدن به سن چهل سالگی به پزشک مراجعه و ماموگرافی انجام دهند. در هر سنی نیز باید با هر گونه شکی به پستانها حتما به پزشک مراجعه کنند، یا اگر فاکتورهای خطر  ابتلا به سرطان را دارند ، در زمان معین و زودتر قبل از سی سال ، تحت نظر پزشک باشند ،با اینکار  می توان بیماری را در مراحل اولیه تشخیص داد.

دبیر علمی کنگره با بیان اینکه درمان سرطان پستان در کشور قابل انجام است، گفت: تمام روش های درمان سرطان پستان در دنیا به نحو احسنت و علمی در ایران انجام می شود بنابراین  نیازی به اعزام به خارج از کشور نداریم.

وی در خصوص آمار مبتلایان‌به سرطان پستان در کشور، یادآور شد:  این موضوه توسط مسئولان وزارت بهداشت  اعلام و مورد بررسی قرار می گیرد اما به طور کلی می توان گفت متاسفانه علاوه براینکه راه های درمان و تشخیص پیشرفت داشته ، شیوع آن در ایران گرچه کمتر از کشورهای غربی است ولی تعداد این بیماران در ایران کم نیست.