به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر مریم حضرتی، معاون پرستاری وزیر بهداشت در بازدید از انجمن اوتیسم ایران به مناسبت هفته خود مراقبتی، اظهار کرد: اوتیسم یک بیماری عصبی رفتاری پیچیده است که شامل اختلال در تعامل اجتماعی و زبان رشد و مهارتهای ارتباطی همراه با رفتارهای تکراری و سخت است که به دلیل طیف وسیعی از علائم و نانوانی‌ها، این بیماری در حال حاضر به نام اختلال طیف اوتیسم نامیده می‌شود.

معاون پرستاری وزیر بهداشت با بیان اینکه تشخیص پزشکی برای اوتیسم وجود ندارد، تصریح کرد: تشخیص اوتیسم همیشه آسان نیست. تست آزمایشگاهی برای آن وجود ندارد، بنابراین پزشکان با بررسی رفتارهای کودکان و گوش دادن به نگرانی والدین قادر به تشخیص هستند.

حضرتی با اشاره به مشکلات مبتلایان به اوتیسم و خانواده‌های درگیر با این بیماری گفت: راه‌اندازی مراکز جامع اوتیسم برای تشخیص، درمان، توانبخشی، تحصیل و آموزش و نگهداری بیماران اوتیسم می‌تواند نقش بسزایی در کاهش مشکلات این بیماران و خانواده‌های آنها داشته باشد و حمایت بیمه‌ای بیشتر برای مصارف دارویی را از دیگر راه‌های کاهش مشکلات بیماران اوتیسمی است.

وی گفت: بیماران اوتیسمی نیاز به کمک دارویی، مراقبت، کاردرمانی، گفتار درمانی و همچنین اطلاع‌رسانی بیشتر به جامعه دارند که افزایش آگاهی جامعه می‌تواند فشار روانی خانواده را کم و کمک به پذیرش میزان این مسئله در خانواده و جامعه شود.

حضرتی با اشاره به علل شیوع اوتیسم گفت: تحقیقات نشان می‌دهد که ژنتیک عامل موثری در بروز این بیماری است و اطفال متولد شده با والدین مسن‌تر در معرض خطر ابتلا به اوتیسم هستند.

وی افزود: در طول دو دهه گذشته، تحقیقات گسترده‌ای در مورد اینکه آیا ارتباطی بین واکسیناسیون دوران کودکی و اوتیسم وجود دارد، انجام گرفته، نتایج این تحقیق روشن است که واکسن دوران کودکی باعث ایجاد اوتیسم نمی‌شود.

معاون پرستاری وزیر بهداشت راه‌اندازی طرح آزمایشی غربالگری اوتیسم در ایران را از برنامه‌های وزارت بهداشت مطرح و گفت: وزارت بهداشت با همکاری سازمان بهزیستی و وزارت آموزش و پرورش طرح ملی را در استان اصفهان اجرا می‌کند که بر اساس آن کودکانی که نیاز به خدمات ویژه دارند، شناسایی می‌شوند.

وی افزود: هدف این برنامه تکمیل دایره غربالگری کودکان اوتیسم است. بخشی از این چرخه شامل پیش‌دبستانی‌ها است که توسط سازمان بهزیستی انجام می‌شود، و بخش دیگری شامل غربالگری و شناسایی کودکان مبتلا به اوتیسم است که توسط وزارت آموزش ویرورش انجام می‌شود.