رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه سالمندان پایتخت نسبت به سایر استان‌ها بیشتر ازدواج مجدد انجام می‌دهند،گفت: مردان سالمند ۲.۸ برابر زنان در این رده سنی ازدواج مجدد دارند.

 

پریسا طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت  در رابطه با ازدواج سالمندان اظهار داشت: شش میلیون و ۱۵۹ هزار سالمند معادل ۸/۲ درصد جمعیت در کشور زندگی می کنند که ۴.۰۲ درصد آنان مرد و ۴.۱۳ درصد آنان زن هستند. همچنین براساس سالنامه آماری ثبت و احوال در سال ۹۰ و اعلام رسمی آن، ازدواج ثبت‌شده در خانم‌های بالای ۶۰ سال ۳۳۷۶ مورد بوده و این یعنی ۰.۰۵ درصد زنان سالمند ازدواج مجدد داشته‌اند.

 

وی بیان داشت: ۸ هزار و ۹۴۵ نفر معادل با ۰.۰۴ درصد از سالمندان مرد ازدواج مجدد داشته که بیشترین آنها در تهران، خراسان رضوی، فارس و خوزستان و کمترین تعداد در استان کهکیلویه و بویر احمد و ایلام گزارش شده است.

 

رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت عنوان کرد: بیشترین ازدواج زنان سالمند در استان های تهران،خراسان رضوی، زنجان و قم بوده و کمترین آن مربوط به استان‌های یزد و ایلام است.

 

طاهری با اشاره به اینکه آقایان سالمند ۲.۸ برابر زنان در این رده سنی بیشتر ازدواج کرده‌اند، تأکید کرد: بحث ازدواج سالمندان و تشویق آنها برای این امر جهت جلوگیری از تنهایی نیاز به سیاست‌هایی  برای فرهنگسازی دارد.

 

وی  در ادامه  در رابطه با مسئله اختلال حافظه  و دوران سالمندی خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۶۰۰ تا ۶۵۰ هزار نفر در کشور دچار مشکل اختلال حافظه و شناخت هستند همچنین در ایران هر ۷ دقیقه یک نفر مبتلا به اختلال حافظه و شناخت می‌شود. بنابراین توجه و برنامه ریزی در این زمینه حائز اهمیت است.

 

 

رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم توجه بیشتر در زمینه اختلال حافظه تصریح کرد: ابتلا به آلزایمر برای خانواده‌ها هزینه‌های بالایی به همراه دارد و شرایط زندگی برای فرد مبتلا را مشکل می‌کند.                                  

کدخبرنگار:۴۱۰۷۰