شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۸
بازدید: 550

آینده فکری پسران در گرو رفتار پدران/ پسردارها بخوانند

دکتر محمد زارع نیستانک در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، با اشاره به اینکه روابط پدر و پسر می‌تواند پیچیده باشد، گفت: در واقع پدرها و پسرها علایق و سلایق متفاوتی دارند که معمولا منجر به سخت شدن روابط بین آنها می‌شود.

وی ادامه داد: گاهی اوقات پدرها و پسران نسبت به یکدیگر حس رقابت پیدا می‌کنند. در برخی از موارد هم تمایلات مردانه آنها به احساسی برخورد نکردن همه چیز را پیچیده‌تر می‌کند در واقع هر دو آنها خواهان ایجاد روابطی بهتر هستند. اما نمی‌دانند چگونه به این شرایط دست پیدا کنند.

این روانشناس کودک و نوجوان یادآور شد: پسرها همیشه تحت تاثیر رفتار پدران شان قرار دارند. پدرها دانسته یا ندانسته الگوی اولیه در شکل گیری شخصیت مردانه پسرها هستند. رفتار مناسب پدر خانواده با همسر خود و مشکلات زندگی روزمره آینده فکری و رفتاری پسر را تعیین می‌کند.

زارع نیستانک ادامه داد: پدرها و پسرها ممکن است علایق مختلفی داشته باشند. مثلا ممکن است پدری به ورزش علاقه‌مند باشد اما در مقابل پسر به مطالعه کردن تمایل بیشتری نشان دهد.

وی اضافه کرد: به جای اینکه هریک به دنبال تحمیل علایق خود به دیگری باشند بهتر است علایق مشترک را یافته و روابط خود را محکم‌تر کنند و در حقیقت ابتدا پدر باید این نوع رفتار برای سازگاری بیشتر را به پسرش آموزش دهد.

زارع نیستانک گفت: بهتر است پدرها در فعالیت‌هایی با پسرهای خود همراه شوند بدین ترتیب می‌توانند زمان بیشتری را با پسر خود بگذرانند و روابط محکم‌تری با او پیدا کنند.

وی اضافه کرد: گاهی اوقات پسرها دوست دارند خود را با یک چالش بزرگ محک بزنند و برای این منظور پدرها می‌توانند به همراه پسر خود کارهایی از قبیل بازسازی یک موتور اتومبیل، ساخت فضای سبز و یا اتاقکی کوچک در حیاط انجام دهند.

این روانشناس با بیان اینکه برخی از مردها با ایجاد ارتباط موثر مشکل دارند، گفت:  بهتر است پدرها از همان دوران کودکی قبل از اینکه بخواهند مشکلی را حل  یا در مورد مساله‌ای قضاوت کنند به حرف‌های پسر خود با آرامش گوش کنند.

زارع نیستانک عنوان کرد: بهتر است پدرها با پسرهای خود در مورد مسائل جنسی و روابط زناشویی شفاف صحبت کنند بدین ترتیب به رشد فرزند خود کمک کرده و در آینده رفتار مناسبی با زنان داشته باشد.

وی با تاکید بر اهمیت توجه به معنویات در زندگی  گفت: انتقال صحیح سنت‌ها و معنویات به پسرها اجازه می‌دهد که درک عمیق‌تری نسبت به زندگی پیدا کنند بنابراین باید پدرها زمانی را برای صحبت کردن در مورد طبیعت، پروردگار، الگوهای زندگی و احساسات با پسرهای خود بگذارند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of