حسین بهلولی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره وابستگی عاطفی افراطی اظهار کرد: این نوع وابستگی می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی برای افراد شود چراکه دید آنها را نسبت به زندگی  منفی کرده حتی باعث شود که فرد مدت‌ها به صورت تنها زندگی احساسی خود را سپری کند.

وی با بیان اینکه نوعی شایع این وابستگی عاطفی یک طرفه است، افزود: معمولا در این نوع وابستگی‌ها طرف مقابل از این موضوع با خبر نیست و به عبارتی می‌توان گفت نوعی عشق ورزیدن یک طرفه به فردی است که با او در ارتباط هستید.

این روانشناس خاطرنشان کرد: بیشترین وابستگی‌های عاطفی یک  طرفه در دنیای مجازی اتفاق می‌افتد به طوری که فرد با یک نفر در این محیط ارتباط برقرار کرده و نوعی وابستگی عاطفی پیدا می‌کند و به دلیل اینکه به صورت مداوم با فرد در ارتباط است و احساس عاطفی شدید به آن پیدا می‌کند.

بهلولی خاطرنشان کرد: وابستگی عاطفی می‌تواند در سنین مختلف به صورت متفاوتی بروز کند که از لحاظ روانشناختی صورت‌های مختلفی نیز دارد به طور مثال خصوصیات اخلاقی  یک فرد از نظر شما می‌تواند بسیار آرمانی باشد که باعث نزدیک شدن به آن شخص می‌شود.

وی ادامه داد:  گاهش وابستگی نوجوانان می‌تواند به شخصیت‌های معروف مانند هنرمندان باشد که فرد به صورت تخیلی بدون داشتن هیچ ارتباطی او را ستایش می‌کند.

این روانشناس با بیان اینکه وابستگی‌های عاطفی در محیط اجتماعی گاهی همراه با دادن باج عاطفی به فرد مقابل نیز صورت می‌پذیرد، گفت: در این موارد خرید هدایای سنگین، دادن امکانات رفاهی به فرد طوری که آن فرد مجاب به این شود که با او ازدواج کند چه بسا برخی از این ازدواج‌ها بدون شناخت نسبت به شخصیت واقعی فرد و تنها از روی علاقه افراطی بوده که می‌تواند منجر به شکست شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از راه‌های برون رفت از عشق‌های بی سرانجام یا یک طرفه این است که خود را از هیجان نسبت به فرد مورد نظر دور کنیم، ادامه داد: می‌توان رفتارهای دیگری همچون برنامه‌های تفریحی مثل رفتن به پارک یا محیط‌های تفریحی، دیدن یک برنامه آموزشی یا ثبت نام در کلاس‌های آموزشی یا ورزشی برای تخلیه هیجان‌های خود استفاده کرد.

بهلولی اضافه کرد: دیدن شخصیت واقعی افراد در محیط‌های واقعی به جای مجازی می‌تواند نگاه  و تخیلات افراد را نسبت به واقعیت اصلی فرد تغییر دهد همچنین نگاه منطقی داشتن به مسائل روزمره به جای احساسی و افراطی فکر کردن به آن می‌تواند منجر به تغییر رفتار و احساس شود.

این روانشناس بالینی گفت: هنگامی که برای فردی اهمیت قائل می‌شویم و تمام تمرکز خود را روی آن می‌گذاریم اما پس از مدت‌ها متوجه شده که فایده‌ای ندارد و فقط از لحاظ ذهنی و روحی تحت تاثیر قرار گرفته‌ایم می‌تواند آسیب بیشتری را در ابعاد مختلف زندگی برای ما به وجود آورد و به نوعی با این احساس حس بی‌اعتمادی را نسبت به افراد مختلف بسط دهیم که این به خودی خود می‌تواند بسیار آسیب‌زا باشد و زندگی شما را تحت الشعاع قرار داده و آینده‌ای بی هدف را رقم زند.