دکتر زهره نیک بخت در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: چربی پوست در ابتدا بیماری خطرناکی نیست اما در صورت تشدید می‌تواند به بروز آکنه منجر شود که در این مرحله باید از شوینده‌های مناسب یا کرم و لوازم بهداشتی برای کاهش و رفع آن استفاده کرد.

وی اضافه کرد: بیماری پوستی آکنه می‌تواند از دوران بلوغ شروع شود و در صورتی که مورد درمان قرار نگیرد تا سال‌ها ادامه یابد.

نیک‌بخت با بیان اینکه چربی پوست پدیده ایست که می‌تواد هم در مردان و هم در زنان رخ دهد، ادامه داد: در زمانی که این عارضه بروز می‌کند، شوینده‌های بهداشتی، استفاده از کرم‌های ضدآفتاب و در مواقع شدید استفاده از دارو برای بیماران پیشنهاد می‌شود.

این متخصص پوست و مو در پاسخ به این سوال که چه زمانی باید درباره بروز این عارضه نگران بود، تاکید کرد: زمانی‌که ترشحات پوستی زیاد است و به دانه‌های سیاه روی پوست تبدیل می‌شود، باید برای درمان به پزشک مراجعه کرد.

وی یادآور شد: ایجاد لکه و جوش‌های چربی روی پوست ارتباطی با چربی پوست یا خون ندارد و می‌تواند زمینه‌ای دیگر داشته باشد.

آکنه منافذ بسته شده غدد چربی(دانه‏‌های سرسیاه و سرسفید)، جوش‏‌ها و ضایعات عمیق ‏تر(کیست‏‌ها یا ندول‏‌ها) است که در صورت، گردن، سینه، پشت، شانه‎‌ها و حتی بازوها بروز می‌کنند. کم و بیش اکثر نوجوانان به آکنه مبتلا می‌شوند. با این ‏حال این بیماری به گروه سنی خاصی محدود نمی‌‏شود و بزرگسالان حتی تا ۴۰ سالگی نیز می‌‏توانند به آن مبتلا شوند.