به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر صالح محبی در آستانه برگزاری شانزدهمین کنگره بین‌المللی انجمن علمی جراحان گوش، گلو بینی و سر و گردن ایران در ارتباط با سرطان غدد بزاقی اظهار کرد: هر چند که تومورهای غدد بزاقی در میان تومور سایر قسمت‌های بدن شیوع چندانی ندارند ولی در سرطان‌های حوزه سر و گردن شایع هستند.

وی افزود: غدد بزاقی به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم شده که غدد اصلی شامل غدد بناگوشی، تحت فکی و زیر زبانی هستند و غدد فرعی در کل حفره دهان، بینی، سینوس، حلق، کام نرم، سخت، حنجره و … قرار دارند که تومورهای غدد اصلی بیشتر خوش‌خیم هستند ولی غدد فرعی بیشتر بدخیمی‌ها را به خود اختصاص می‌دهند.

این متخصص گوش، حلق و بینی با اشاره به اینکه سرطان‌های غدد بزاقی اکثرا بدون علامت هستند، گفت: این تومورها در نقطه‌ای رشد کرده و آهسته بزرگ‌تر می‌شوند و از آنجایی که درد خاصی ندارند فرد زمانی به پزشک مراجعه می‌کند که ضایعه بزرگ شده است.

فوق تخصص جراحی قاعده جمجمه و سرطان گفت:‌ تومورهای بزاقی زمانی که رشد کنند خود آنها یا درون آنها ممکن است به بافت‌های مجاور از جمله اعصاب حرکتی و حسی آسیب برسانند بنابراین تشخیص به‌موقع این بیماری و درمان آن حائز اهمیت است.

وی بیان کرد: درمان اصلی این سرطان هم در موارد خوش‌خیم و هم بدخیم جراحی است و در کنار آن روش‌های دیگری استفاده می‌شود. البته نوترون و پروتون‌ رادیوتراپی هم در برخی از کشورها برای درمان این بیماران استفاده می‌شود که در کشور ما این تکنولوژی وجود ندارد. شیمی‌درمانی جایگاه خاصی در درمان سرطان غدد بزاقی ندارد و گاهی فقط به عنوان درمان تکمیلی در کنار رادیوتراپی به‌کار می‌رود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه بروز این سرطان در زنان و مردان تفاوت چندانی ندارد و عامل اصلی آن به جز در موارد خاصی مشخص نیست عنوان کرد که به طور کلی ترس از جراحی با احتمال اسیب به عصب باعث تاخیر درمان و افزایش عوارض احتمالی خواهد شد و باید اذعان کرد این عوارض در دستان جراح متبحر بسیار نادر است.

محبی خاطر نشان کرد: اگر تومور در غدد بزاقی بناگوشی باشد، در صورت رشد آسیب به عصب این منطقه رسانده و فلج شدن یک طرفه صورت را به همراه دارد  لذا درمان به‌موقع بسیار حائز اهمیت است.

شانزدهمین کنگره بین‌المللی انجمن علمی جراحان گوش، گلو، بینی و سر و گردن، ۶ تا ۹ آذرماه سال جاری با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار می‌شود  وعلاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت www.Ent2018.com  مراجعه کنند.