به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر محمدتقی حلی ساز با اشاره به ماموریت جمعیت هلال احمر اظهار کرد:مجلس در مجوزی مسئولیت درمان خارج از کشور رابه جمعیت هلال احمر واگذار کرده است،از این رو درمان زائران سفرهای زیارتی عراق و سوریه از جمله وظایف جمعیت هلال احمر در قالب مرکز پزشکی حج و زیارت تعریف می‌شود.

رئیس مرکزپزشکی حج و زیارت ادامه داد: ارائه خدمات درمانی به زائرین در مدتی که در کشورهای مقصد حضور دارند با این مرکز است که برحسب حجم زائران،کادر درمانی در مجتمع های پزشکی حضور پیدا کرده و ارائه خدمات می‌دهند.

وی با بیان این که درمانگاه‌های مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در کشورهای عراق، عربستان و احتمالا سوریه تشکیل می شود، تاکید کرد: در حال حاضر برنامه ریزی برای ایجاد درمانگاه‌ها در شهرهای کربلا، نجف و کاظمین نسبت به ارائه خدمات پزشکی با همکاری سازمان حج وزیارت انجام شده است.

حلی ساز درباره اظهارات مطرح شده پیرامون احتمال آغاز سفر رسمی زائران ایرانی به سوریه و اقدامات مرکزپزشکی حج وزیارت جمعیت هلال احمر در این خصوص گفت: مرکزپزشکی حج وزیارت هلال احمر در همکاری با سازمان حج وزیارت مسئولیت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی زائران در سه کشور عربستان، عراق و سوریه را برعهده دارد،اما باتوجه به این که اعزام زائر به سوریه انجام نمی‌شود، مانیز در حال حاضر مرکزدرمانی در این کشور نداریم.

وی با اشاره به احتمال از سرگیری اعزام زائران ایرانی به کشور سوریه،خاطرنشان کرد: صحبت‌هایی درباره از سرگیری اعزام زائران مطرح شده و بنابراین در صورتی که سفرها به شکل رسمی آغاز شود ما نیز آمادگی داریم که در کوتاه ترین زمان ممکن مراکز درمانی خود را در دمشق و زینبیه راه اندازی کنیم تا نسبت به ارائه خدمات به زائران اقدام شود.

رئیس مرکز پزشکی حج وزیارت جمعیت هلال احمر،با اشاره به چارت‌های تعیین شده برای برگزاری مراسم حج تمتع بیان داشت:ما برای این مراسم دو بیمارستان در مکه و مدینه در نظر داریم،علاوه برآن براساس جمعیت زوار در هتل‌ها مجتمع‌های درمانی را ایجاد می‌کنیم تا زائرین با راهنمایی پزشک کاروان برای دریافت خدمات درمانی به این مجتمع‌ها مراجعه کنند و اگر نیاز به خدمات تخصصی‌تر داشته باشند توسط پزشکان مسلط به زبان عربی به بیمارستان کشور میزبان منتقل می شوند، در این مجتمع‌ها که در واقع پلی کلینیک محسوب می‌شود،متخصص زنان، داخلی و… حضور دارند و خدمات پرستاری ارائه می‌شود،مجتمع‌های پزشکی ۲۴ ساعته یا دربرخی مواقع تنها در روز خدمات درمانی ارائه می کنند.

نماینده تام الاختیار هلال احمر ایران در عراق با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای حضور تیم‌های درمانی در مراسم اربعین حسینی سال ۹۸ ،اظهار کرد: درمسیر نجف به کربلا درمانگاه‌های متعددی برپا می شود و اگرجمعیت زائر برای حضور در راهپیمایی اربعین زیاد شود،در کنار درمانگاه ثابت،درمانگاه‌های دیگر نیز برپامی کنیم.

حلی ساز با بیان این که آموزش درمانی جزو پروتکل همکاری مرکزپزشکی حج وزیارت با جمعیت هلال احمر است،بیان داشت: برای زائرین سرفصل‌های آموزشی در حداقل سه جلسه پیش،حین و پس از سفر ارائه می‌شود،چرا که اعتقاد داریم این آموزش‌ها بهترین روش برای پیشگیری است و تاثیر گذارتر و مهم تر از برپایی درمانگاه‌ها در کشورها میزبان است.